Tilapäisesti evakossa olleet asukkaat pääsevät tällä viikolla muuttamaan uuteen Koivurinteen palvelutaloon Pietarsaaressa.
Uudessa rakennuksessa on värikäs sisustus ja suuret ikkunat, kerrotaan Pietarsaaren kaupungin tiedotteessa.
Aiemmin tontilla sijainneessa rakennuksessa oli sisäilmaongelmia ja purkutyö aloitettiin vuosi sitten elokuussa. Kaksikymmentä asukasta on ollut sijoitettuina tilapäisesti joko jollekin Koivurinteen muulle osastolle tai lähellä sijaitsevaan tilapäiseen elementtitaloon.
Koivurinne on tehostettu palveluasumisen yksikkö henkilöille, jotka tarvitsevat ympärivuorokautista hoitoa.
Uusi rakennus on 1 075 pinta-alaltaan neliömetriä, ja se on liitetty päärakennukseen. Osasto Clara on saanut nimensä Koivurinteen entisen johtajan Clara Lindemanin mukaan.
Uudella osastolla on 20 huonetta asukkaille: 16 yksiötä, jotka ovat 25,5 neliömetriä ja joissa on oma kylpyhuone, sekä kaksi kaksiota, 35,5 neliötä, joilla on yhteinen kylpyhuone ja eteinen. Kaksiot sopivat esimerkiksi pareille, jotka haluavat asua yhdessä. Niitä voidaan myös käyttää yksiöinä.
Kaikissa huoneissa on viilennyslaitteet ja neljässä huoneessa on nostolaitteet, joita voidaan käyttää asukkaiden nostamiseen. Myös henkilöstö saa tilavat ja joustavat tilat.
Pihan kiveys ja uusi kasvillisuus valmistunevat lokakuun lopulla.