Koirien uimarannalla Vaasan Myrgrundissa, Sundomin sillan pielessä, on havaittu sinilevää, tiedottaa Vaasan kaupunki. Näyte otettiin 22.7.2025.
Rannalla ei suositella uimista toistaiseksi. Uimarannalle on tulossa infokyltti.
Muilla rannoilla ei ole havaittu sinilevää. Lämpimät ja leutotuuliset säät edesauttavat sinilevän esiintymistä vesistöissä. Tuulet ja virtaukset voivat liikutella sinilevämassaa, joten sinilevän määrä vedessä voi vaihdella nopeasti jopa saman päivän aikana.
Siksi uimarin kannattaa itse arvioida silmämääräisesti uimaveden tila aina ennen uimista. Tämä koskee myös koirien uimarantaa, jossa omistajan on tehtävä arvio, onko vesi uimakelpoista. Sinilevä on havaittavissa vihertävinä hiutaleina rantavedessä.
Uimavesien laadusta voi tehdä ilmoituksen ympäristöterveydenhuollon sähköisen ilmoituspalvelun kautta osoitteessa https://ilppa.fi/kuluttajan-ilmoitukset.