Knowhow-messut järjestetään Botniahallissa jo 13. kerran. Tänä vuonna tärkeä teema on yrittäjyys. Vaasan ammattiopistossa opiskelevalla 16-vuotiaalla Matilda Mannilla on oma valokuvausyritys.
Yritys on osa maanlaajuista, 9.luokkalaisille ja toisen asteen opiskelijoille tarkoitettua opinto-ohjelmaa, jossa nuori voi kokeilla yrittäjyyttä käytännössä. Ohjelmassa nuoret keksivät ja perustavat oikealla rahalla toimivan miniyrityksen ja pyörittävät sen toimintaa yhdessä lukuvuoden ajan.
Messut ovat oleellinen osa yrityksen toimintaa, ja siksi Knowhow-messuilla on mukana noin 50 nuorta yrittäjää.
Mann perusti yrityksensä jo kolme vuotta ennen kouluprojektia ollessaan vain noin 13-vuotias. Hän aikoo jatkaa yrittäjänä myös opinto-ohjelman päätyttyä.
– Olen saanut projektista lisää itseluottamusta ja uskallusta yrittää.
Pohjanmaan suurin koulutus-, työelämä- ja vapaa-aikatapahtuma järjestetään Botniahallissa keskiviikosta torstaihin 23.–24.11.
Messuilla esitellään erilaisia koulutusvaihtoehtoja, työelämän mahdollisuuksia ja vapaa-ajantoimijoita. Näytteilleasettajia on yli 110.
Tapahtumaan odotetaan yhteensä noin 9 000 kävijää.
LAURA POTINOJA