Ki­vi­saa­ri moittii ko­koo­mus­lai­sia oma­val­tai­suu­des­ta

Lapuan valtuuston Pekka Kivisaarella ei ole enää luottoa kokoomuksen valtuustoryhmään. Kivisaari loikkasi tänään maanantaina kokoomuksen riveistä keskustan joukkoihin.

Kivisaaren mielestä osa kokoomuksen valtuustoryhmästä toimii omavaltaisesti, eikä hän halua ottaa osaa näihin toimintatapoihin.

– Jokainen luottamushenkilö saa hoitaa tehtäväänsä kuten näkee parhaaksi. Toisaalta siihen voi jokainen vaikuttaa, haluaako sitä ryhmän jäsenenä katsella. Kun tämä yhdistetään siihen, että näkemykset Lapuan kokonaisvaltaisesta kehityksestä ja virkamiesten osaamisen arvostamisesta ovat jatkuvasti törmäyskurssilla, voin hyvällä omalla tunnolla sanoa, ettei minulla ole enää edellytyksiä jatkaa kokoomuksen valtuustoryhmän jäsenenä, Kivisaari toteaa.

Kivisaari sanoo, ettei ymmärrä politiikassa hoidettavilla asioilla pelaamista, tavoitteiden saavuttamista keinoista välittämättä tai totuuden muuntelua. Hän ei kuitenkaan syytä ongelmista ainoastaan kokoomusta. Omien sanojensa mukaan myös hänellä on peiliin katsomisen paikka.

– Olen ollut kärkäs, kiivas, sovittelematon ja kovapäinen. Niinpä myös itselläni on kasvun paikka opetella joukkuepeliä.

Kivisaari uskoo, että Keskustan liberaalisiivessä on Lapualla tilaa.

– Kaupanpäälle teen muutaman sukulaisen onnelliseksi ja rivit suoraksi.

Ilmoita asiavirheestä