Ki­vi­jal­ka valettu pe­li­alan nou­sul­le Sei­nä­joel­la

Etelä-Pohjanmaa on pelialan yrityksille pitkälti tuntematonta aluetta. Tällä hetkellä vain Alajärvellä toimii mobiilipeleihin keskittyä yritys.

Asiat voisivat olla myös toisin. Ainakin näin uskoo vuoden 2014 aluekehittäjäksi Etelä-Pohjanmaan aluekehittäjät ry:n toimesta valittu diplomi-insinööri Jussi Rasku, joka on perehtynyt peleihin ja ohjelmointiin syvemmin.

Raskun pitämässä pelikerhossa kehitetään ja ideoidaan pelejä jo nyt Seinäjoella.

– Olemme kehittäneet kerhossa KanjiQuest-peliä, joka mahdollisesti tulee myyntiin valmistuessaan. En näe mitään syytä, miksi Seinäjoelle ei voisi vuoden kahden sisällä syntyä pelialan yrityksiä, sanoo Rasku.

Seinäjoella toimii jo useita pelien kehittämisestä kiinnostuneita ihmisiä, jotka ovat keskustelleet peliosuuskunnan perustamisesta kaupunkiin. Se madaltaisi kynnystä kokeilla siipiään kilpailulla pelialalla.

Päivän Ilkka kertoo lisää pelialan mahdollisuuksista Seinäjoella ja perusteilla olevasta peliosuuskunnasta.

ANTTI JÄRVENPÄÄ

Ilmoita asiavirheestä