Kivelä: Kyllä Yle luo­kal­ta pääsee kri­tii­kis­tä huo­li­mat­ta

Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja, kansanedustaja Kimmo Kivelä (ps.) kommentoi hyvin varovaisesti professori Olli Mäenpään laatimaa raporttia Ylen johdon toiminnasta ja journalistisesta päätöksenteosta.

– -Kyllä Yle tässä selvästi luokalta pääsee tietynlaisesta kritiikistä huolimatta, Kivelä sanoi Lännen Medialle.

Hän ei halunnut tässä vaiheessa ottaa kantaa raportissa esille nostettuihin journalistisen johtamisen ongelmiin. Syynä on se, että toimituksellisen työn ja hallintoneuvoston välillä on palomuuri.

– Mutta se, kuinka Ylen hallitus on julkisuudessa olleiden tietojen mukaan raporttiin reagoinut, vaikuttaa järkevältä ja tarkoituksenmukaiselta.

Ylen hallitus odottaa Ylen toimitusjohtajalta Lauri Kiviseltä ripeästi esitystä siitä, miten selvitysmies Olli Mäenpään esille ottamia puutteita Ylen toiminnassa korjataan. Raportissa arvostellaan erityisesti Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan johtamista.

Mäenpään raportissa esitetään, että Ylen riippumattomuus kirjattaisiin lakiin. Kivelän mukaan siitä on Ylen hallintoneuvoston ja poliitikkojen syytä laajemminkin keskustella.

– En itse näe mitään estettä sille, että se kirjattaisiin lakiin. Sen sijaan Mäenpään ehdotus siitä, että Ylen riippumattomuutta selvittämään perustettaisiin jonkinlainen elin, tuntui minusta vähän vieraalta. Mikä sellainen elin olisi, Kivelä kysyy.

Selvitysmies Mäenpää varoitti riskeistä, joita voi seurata siitä, jos Ylen strategiasta päättäminen siirretään Ylen hallintoneuvostolle, kuten Yle-lain muutoksessa esitetään.

– Kun Arto Satosen (kok.) työryhmä tätä esitti viime kesäkuussa, siitä ei noussut julkisuudessa mitään hälyä.

– Siitä olen samaa mieltä, että Ylen hallintoneuvosto ei voi hyväksyä mitään sellaista strategiaa, jossa mennään hyvin yksityiskohtaisiin journalistisiin tai ohjelmapoliittisiin kysymyksiin. Jos strategiassa todettaisiin esimerkiksi, että Ylen arvot ovat riippumattomuus, avoimuus ja totuudellisuus, se ei varmasti olisi mitään poliittista painostusta, Kivelä sanoo.

Ylen strategiasta on tähän saakka päättänyt Ylen hallitus.

– Hallintoneuvosto on ikään kuin vahvistanut strategiset, taloudelliset ja toiminnalliset suuntaviivat. Eli tähänkin saakka hallintoneuvostolla on ollut rooli strategiaprosessissa, Kivelä sanoo.

Kivelän mukaan poliitikot ovat herkkähipiäisiä antamaan palautta kohtelustaan kaikissa tiedostusvälineissä.

– Ei kai sekään olisi oikea suunta avoimessa yhteiskunnassa, että politiikan toimittajat eivät saisi vapaasti kulkea eduskunnassa ja jutella kuppilassa poliitikkojen kanssa. Ei kai kukaan sellaista halua, että dialogia käytäisiin jonkin lasin takaa, Kivelä muistuttaa kolikon toisesta puolesta.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä