Kesä kutsuu herkuttelemaan salaateilla. Erilaiset vihreät yrtit, kasvikset ja juurekset ovat täynnä auringon voimaa, ja sen myös maistaa.
Kesäsalaatit valmistuvat nopeasti, grillin kuumenemista odotellessa.
Muutama huolella valittu, kesän kypsyttämä raaka-aine, nopeasti sekoitettu kastike ja tuoreet yrtit esittävät pääosaa näissä keveissä, mainiosti kesäiseen ruokapöytään soveltuvissa salaateissa. Halutessasi lisää ruokaisuutta varioi rohkeasti salaatteja.
Tulinen porkkanasalaatti viihtyy aasialaishenkisten grilliruokien seurassa ja erilaisten leipien täytteenä. Lounasversion saat paistamalla mukaan broilerinsuikaleita tai sekoittamalla salaattiin kikherneitä tai linssejä. Kurpitsansiemenet voit korvata millä tahansa siemensekoituksella tai vaikka maapähkinöillä.
Persikka-tomaattisalaatissa yhdistyvät kesän mehukkaimmat raaka-aineet. Mehevän makoisten persikan ja tomaatin seuraan sopii mainiosti myös murusteltu fetajuusto, ja salaatti kruunaa vaikkapa grillatun naudanpihvin.
Edullisia julienne-leikkureita löytyy marketeista sekä teräksisinä että muovisina. Leikkurilla saat pitkiä kapeita soiroja esimerkiksi porkkanasta, kesäkurpitsasta ja kurkusta.
Leikittele salaateissa erilaisilla rakenteilla: leikkaa ainekset lohkoiksi, siivuiksi tai kuutioiksi. Sama raaka-aine erikokoisena maistuu yllättävän erilaiselta.
Kesäkurpitsacaprese on rapsakoilla kesäkurpitsanuudeleilla höystetty versio mozzarella-tomaatti-basilikasalaatista. Cantaloupecarpacciossa melonin makeus ja mehukkuus välittyvät myös ohuissa siivuissa.
Tonnikala ja pavut ovat suoraan tölkeistä koottavan proteiinipitoisen salaatin helpot pääraaka-aineet. Pavut kaipaavat kirpeän etikkaista, hapokasta kastiketta.
Tulinen porkkanasalaatti
400 g porkkanoita
1 punainen chili
1 valkosipulinkynsi
1 rkl raastettua inkivääriä
1 lime
1 rkl öljyä
½ tl suolaa
1 tl hunajaa
2 rkl kurpitsansiemeniä
reilusti tuoretta korianteria
Pese ja raasta porkkanat karkealla terällä. Poista chilistä siemenet ja hienonna se. Kuori ja raasta tai purista valkosipulinkynsi. Yhdistä porkkanaraaste, inkivääri, chili ja valkosipuli kulhossa.
Pese lime huolellisesti ja raasta vihreä kuoriosa talteen pieniteräisellä raastimella, purista mehu. Valmista kastike sekoittamalla kuoriraaste ja mehu, öljy, suola ja hunaja.
Sekoita kastike porkkanaraasteeseen. Anna raasteen marinoitua viileässä vähintään tunti tai jopa seuraavaan päivään.
Ennen tarjolle asettelua paahda kurpitsansiemenet kuivalla pannulla ja silppua runsaasti korianteria ja sekoita ne salaattiin.
Persikka-tomaattisalaatti
3 isoa, kypsää persikkaa
3 isoa tomaattia
1 punasipuli
1 rkl sherry- tai punaviinietikkaa
1 ½ rkl oliiviöljyä
1 tl hunajaa
¼ tl suolaa
¼ tl mustapippuria myllystä
kourallinen basilikan lehtiä
Pese persikat ja tomaatit. Halkaise persikat, poista kivet ja leikkaa lohkoiksi. Poista tomaateista kannat ja leikkaa lohkoiksi.
Kuori punasipuli, halkaise ja suikaloi. Laita punasipuli noin 3 dl vetoiseen kannelliseen lasipurkkiin. Mittaa mukaan etikka, öljy, hunaja, suola ja pippuri. Sulje kansi ja ravistele voimakkaasti sekaisin.
Yhdistä kulhossa persikka- ja tomaattilohkot, pehmenneet punasipulit ja kastike. Revi mukaan vielä basilikanlehdet, sekoita ja tarjoile heti.
Kesäkurpitsacaprese
500 g kesäkurpitsaa
1 rkl oliiviöljyä
½ tl suolaa
muutama kierros mustapippuria myllystä
250 g kirsikkatomaatteja
1 pallo (125 g) buffalomozzarellaa
1 rkl balsamicoa
kourallinen basilikanlehtiä
Pese kesäkurpitsa ja leikkaa se julienne-leikkurilla pitkiksi ja kapeiksi, nuudelimaisiksi soiroiksi. Mausta kesäkurpitsanuudelit öljyllä, suolalla ja mustapippurilla.
Puolita tomaatit ja sekoita ne nuudeleihin. Asettele salaatti laakealle vadille ja revi pinnalla paloja mozzarellapallosta. Pirskottele balsamico pinnalle ja revi pinnalle myös basilikan lehdet. Rouhi pinnalle vielä hiukan mustapippuria.
Tonnikala-papusalaatti
1 tlk tonnikalapaloja öljyssä
1 tlk kidneypapuja
1 tlk voipapuja
3 uuden sadon varrellista punasipulia
2 varsisellerinvartta
1 dl hienonnettua persiljaa
1rkl oliiviöljyä
1 rkl punaviinietikkaa
1 tl dijonsinappia
mustapippuria, suolaa
2 rkl kaprista
1 dl mustia kalamata-oliiveja
Valuta tonnikala ja pavut. Silppua punasipulit varsineen, huuhdo varsisellerit, leikkaa pitkittäissuunnassa puoliksi ja suikaloi pieniksi.
Valmista kastike sekoittamalla öljy, etikka ja sinappi. Mausta mustapippurilla ja suolalla.
Yhdistä kaikki aineet.
Cantaloupecarpaccio
½ cantaloupemeloni
½ chili
n. 70 g erilaisia salaatteja, esim. rucola, pinaatti, mangoldi
1 tl oliiviöljyä
1 tl valkoviinietikkaa
1 dl ricotta-juustoa
1 lime
kourallinen tuoretta minttua
sormisuolaa
mustapippuria
Poista melonista siemenet ja leikkaa 3-4 lohkoksi. Vedä lohkoista kuorimaveitsellä ohuita siivuja. Aloita kapeasta yläreunasta ja etene aina kuoreen asti. Pilko chili ilman siemeniä.
Huuhtele ja kuivaa salaatit. Sekoita öljy ja etikka kulhon pohjalla ja kieräytä salaatit kulhossa.
Nosta salaatti laakealle vadille pediksi ja asettele melonisiivut pinnalle. Ripottele pinnalle myös chili ja nostele lusikalla ricotta-juustokokkareita.
Purista päälle limen mehua ja ripottele sormisuolaa, mintunlehtiä sekä muutama pyöräytys mustapippuria myllystä.