Kolumni

Ke­hys­rii­hi iski kou­lu­tuk­seen – Hitachi Ener­gyl­tä ilouu­ti­nen!

-
Kuva: Jarno Pellinen

Huhtikuu on tarjonnut suuria uutisia. Ensin hallituksen kehysriihi veti suupielet alas.

Mutta sitten Hitachi Energy paukautti suuren, tärkeän ja positiivisen uutisen vaasalaisille.

Ei ollut ehkä mikään yllätys, että kehysriihi, joka pelkistettynä on hallituksen esittämä julkisen talouden suunnitelma vuosille 2025–28, iski koulutukseen. Vaikka hallitus oli luvannut olla kohdistamatta säästötoimia koulutukseen.

Hallitus päätti mittavasta, 100 miljoonan euron rahoituksen leikkauksesta ammatilliseen koulutukseen. Säästöt toteutetaan heti ensi vuoden alusta alkaen.

Samaan hengenvetoon ohjelmassa todetaan: ”Suomen pitää olla tulevaisuudessakin maa, jossa on laadukasta koulutusta”.

Tämä on ristiriitaista. Rajuista säästöistä huolimatta toiminnan tulee olla lähes maailman parasta!

Siihen toki pyritään myös jatkossa, säästöistä huolimatta.

Vamian rooli on vastata työvoiman tarpeisiin. Hallituksen kaavailemat säästöt eivät kohdistu nuorten opintoihin, vaan aikuisopiskelijoihin.

Eli meidän on löydettävä tapoja ja keinoja kouluttaa aikuisia kustannustehokkaammin.

Yksi keino on ottaa enemmän digitaalisia työvälineitä käyttöön. Voi olla, että tutkintoja vähennetään, ja tutkinnon osia lisätään, eli enemmän räätälöintiä.

Käytännössä aikuiskoulutus menee yhä enemmän siihen suuntaan, että aikuisia koulutetaan aloille, joissa he työllistyvät parhaiten.

Viime viikolla saatiin Vaasan alueelle todellinen ilouutinen, kun Hitachi Energy, jolta paloi tehdas Strömberg Parkin alueella viime vuonna, ilmoitti mittavasta, noin 170 miljoonan euron investoinnista. Yhtiö rakennuttaa uuden muuntajatehtaan Vikbyn teollisuusalueelle Mustasaareen.

Kaikki yhtiöllä Vaasassa nyt työskentelevät muuttavat uusiin tiloihin vuonna 2027.

Uusi kokonaisuus luo myös 200 uutta työpaikkaa. Uusien sähkö- ja energia-alan työntekijöiden koulutus tapahtuu yhteistyössä Vamian kanssa, eli Vamian oppisopimuskoulutus sovelletaan Hitachi Energyn tarpeisiin.

Hitachi Energylle sanotaan jo tässä vaiheessa ”arigatou gozaimashita”.

Kevät on Vamialla kiireistä ja tunnerikasta aikaa. Osa opiskelijoista valmistautuu kisaamaan ammattitaidosta Taitaja-kisoissa Kuopiossa 20.–23.5.

Vamian opiskelijoita lähtee myös Nuori Yrittäjä -kisan finaaliin Helsinkiin. Moni opiskelija ottaa loppukirin valmistuakseen ammattiin.

Paljon hienoja, ruusuntuoksuisia hetkiä on odotettavissa keväällä. Kaikille hyvää kevään jatkoa ja kesän alkua!

Kirjoittaja on Vamian rehtori.