Nykykäsityksen mukaan ryhdin tulisi olla rento tila, jossa ihminen voi levätä omassa kehossaan.
Kehon asentojen tiedostaminen on haastavaa ja sen opetteleminen aikaa ottavaa, mutta ehdottomasti kaiken olemisen keveyden perusta. Mielen puolestaan tulisi olla rauhallinen: Meidän tulisi pyrkiä elämään nyt ja tässä, ei tulevassa eikä menneessä. Olla tietoisesti läsnä hetkessä. Lisäksi lihasten tulee olla riittävän pitkiä ja vetreitä voidakseen tukea ja liikuttaa luita.
Hyvin usein on kiire. Aikaa käytetään mahdollisimman tehokkaasti. Pitää laihtua nopeasti ja saada äkkiä voimaa. Palauttavaksi tai energisoivaksi tarkoitettu liikunta taas on usein vailla päämäärää. Jos haluaa opettaa keholle jotain uutta, on pakko ensin rauhoittua, kuunnella ja tutustua sen toimintaan. Samoin on mielen suhteen.
Vetäessäni liikuntaryhmiä, niiltä tunneilta, joissa kehitetään lihasvoimaa tai hapenkuljetuselimistöä, lähtevät aina samat ihmiset pois siinä vaiheessa kun rauhallisempi osuus alkaa. Liian monen ihmisen ajatus tehokkuudesta on sitä kun mennään henkihieverissä ja viimeisillä voimilla. Nämä samat poiskiirehtijät käyvät luonani sitten myöhemmin akupunktiossa tai hieronnassa, kun omassa kehossa on huono olla.
Toisaalta aikamme trendi on erilaiset joogaan sekä pilatekseen perustuvat tunnit. Niillä pääsee kokeilemaan mielen –sekä kehon hallintaan perustuvia tekniikoita. Samoin ravinnon suhteen ollaan menossa suuntaan, jossa yhden ja saman ruokavalion ei enää ajatella sopivan kaikille. Aikamme tuottaakin nyt enemmän kuin koskaan erilaisia ravitsemusasiantuntijoita sekä henkisen hyvinvoinnin valmentajia. Kuinka tästä merestä löytää ne ammattitaitoiset?
Yleensä hyvä ohjaaja on sellainen, joka elää kuten opettaa. Pilatesopettaja osaa vastata haastaviinkin kysymyksiin, joogaopettaja osaa joogafilosofian ja on perehtynyt joogiseen elämäntapaan noudattaen sitä omasta näkökulmastaan.
Itse olen joogapolkuni varrella kiinnostunut ayurvedasteli vanhasta intialaisesta elämänfilosofiasta, joka on kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin menetelmä. Olen opiskellut sitä pian kymmenen vuotta ja olen polun alkupäässä. Ihmettelen aina kuinka viikonlopun tai vuodenkin opiskelulla voidaan opettaa asiakkaille henkistä hyvinvointia.
Jos tuntuu, että ryhti on painunut kumaraan ja hartioita kivistää tai selkä on kipeä, jos mieli kaipaa lepoa ja keho rentoutta suuntaa pilatekseen tai joogaan. Tutustu kehoosi ja mieleesi ja huomaat voivasi paljon paremmin.
Kati Kiuru
hyvinvointivalmentaja