Ensi viikolla juhlitaan! Kaupunkilehti täyttää 40 vuotta ja sen kunniaksi ensi viikon numeromme on juhlalehti. Siinä muun muassa lehdentekoon vuosien varrella vaikuttaneet henkilöt kertovat muistojaan.
Samaan aikaan juhlitaan myös kaksivuotista Vaasa-lehteä. Uudistuneen kaupunkilehden ensimmäinen numero ilmestyi 1.9.2021.
Ilmestymis- ja juhlapäivänä keskiviikkona 30.8. kutsumme lukijoita käymään toimitalomme aulassa, Monitorilla Hietasaarenkadulla kello 13–16. Tarjolla on täytekakkukahvit 250 ensimmäiselle. Jaossa on myös ilmapalloja ja karkkeja lapsille.
Samalla voi sukeltaa nostalgiaan ja tutustua lehden etusivuihin eri vuosikymmenillä.
Paikalla on väkeä Vaasa-lehden toimituksesta sekä myynnistä.
Ehdota Vuoden vaasalaista
Juhlapäivänä alkaa myös kilpailu Vuoden vaasalainen. Ehdotuksia perusteluineen voi jättää 30.8.–10.9. joko täyttämällä kupongin konttorilla tai lomakkeen verkkosivuilla www.vaasalehti.fi.
Kuka on mielestäsi ansainnut Vuoden vaasalainen -tittelin? Perustele ehdotuksesi: onko hän pitänyt Vaasaa esillä tai toiminut vaasalaisten hyväksi? Ehkä hän on tuonut jotain uutta kaupunkiin tai tehnyt muuten merkittävää tai kiinnostavaa Vaasan ja vaasalaisten eteen? Edustaako hän perivaasalaisuutta vai kenties uudempaa vaasalaisuutta? Joka tapauksessa etsimämme henkilö on tosi vaasalainen.
Kaikkien ehdotusten jättäneiden kesken arvotaan Vaasa-lehden kasseja.
Raati valitsee finalistiehdokkaat, jotka esitellään lehdessä syyskuun lopussa. Sitten alkaa äänestys, ja Vuoden vaasalainen on selvillä lokakuussa.
Tule siis ensi keskiviikkona kahvittelemaan ja juhlistamaan Vaasa-lehteä Monitorille! Jätä samalla ehdotuksesi Vuoden vaasalaiseksi tai laita ehdotuksesi verkossa 30.8. alkaen.