Kau­pun­ki­leh­den jakelu voi tökkiä monesta syystä

Jokainen valitus siitä, että kaupunkilehti ei ole tullut tiettyyn osoitteeseen, merkitään punaisena pisteenä jakeluyhtiön toimistossa kartalle. Silloin tiedetään, kenen jakelualueesta on kyse ja voidaan korjata tilanne. Kuva: Mika Kauppinen
Jokainen valitus siitä, että kaupunkilehti ei ole tullut tiettyyn osoitteeseen, merkitään punaisena pisteenä jakeluyhtiön toimistossa kartalle. Silloin tiedetään, kenen jakelualueesta on kyse ja voidaan korjata tilanne. Kuva: Mika Kauppinen

Kaupunkilehti Ikkunaa, ensi viikosta lähtien Vaasaa, on keskiviikkoisin kiikuttamassa lukijoiden koteihin reilut 100 jakajaa lehden jakelualueella.

– Talousalue jakautuu jakelupiireihin, ja yksi jakaja hoitaa keskimäärin kaksi jakelupiiriä. Yhdessä jakelupiirissä Vaasan toimialueella on keskimäärin noin 200 taloutta, kuvailee jakeluyhtiö SSM Länsi-Suomi Oy:n toimitusjohtaja Mika Kauppinen.

Useimpiin koteihin jaetaan kaupunkilehden mukana erilaisia mainoksia. Jakajat lajittelevat mainokset lehden väliin eli tekevät talouskohtaiset niput.

Koteihin, joissa on mainoskielto, jaetaan pelkästään kaupunkilehti, joka ei ole mainos, vaan journalistisesti toimitettu lehti.

– Ihannetilanne on, että jakajan jakelualue on lähellä hänen kotiaan, jolloin jakelu hoituu helposti. Osa jakelupiireistä hoidetaan kävellen, mutta maaseudulla tarvitaan autoa.

Aina silloin tällöin lehtemme toimitukseen ja mediamyyntiin tulee palautetta pettyneiltä lukijoilta, että kaupunkilehteä ei olekaan jaettu kotiin. Ostamme jakelun SSM Länsi-Suomelta, joten jakeluhäiriöstä pitää siis ilmoittaa heille.

Suuri vaihtuvuus

Mistä eri syistä kaupunkilehti jää tulematta lukijan kotiin?

– Syitä on useita. Tällä hetkellä jakajien vaihtuvuus on suurta. Kun jakelupiiri on jakajalle uusi, tapahtuu helposti jakeluvirheitä, Kauppinen sanoo.

Kuka tahansa voi myös sairastua. Korona-aikana ihmisiä joutuu myös altistuneena karanteeniin, ja jos näin käy jakajalle, lehdet jäävät häneltä jakamatta.

Kun jakaja puuttuu riveistä jossakin jakelupiirissä, toiset jakajat hoitavat ensin omat jakelupiirinsä ja tuuraavat sitten vielä siellä, missä vakituinen jakaja puuttuu.

– Se aiheuttaa sen, että joillakin alueilla jakelu voi myöhästyä. Edellinen jakaja on ehkä tottunut jakamaan lehdet johonkin tiettyyn kellonaikaan. Kun jakaja puuttuu ja tuuraaja on remmissä, lehti ei tulekaan silloin, kun lukija on tottunut sen saamaan.

Lehteä ei saada jaettua myöskään silloin, jos kerrostalon alaoven koodi tai lukitus on vaihtunut, ja siitä ei ole ilmoitettu SSM Länsi-Suomelle.

Palaute pikaisesti

Kaupunkilehden pitäisi tulla koteihin keskiviikkoisin kello 21 mennessä.

– Sen jälkeen tapahtuva jakelu on myöhässä, Kauppinen sanoo.

Hänen mukaansa viimeisetkin lehdet saadaan yleensä lukijoille torstaina kello 12 mennessä.

– Otamme mielellämme mahdollisimman pian palautetta siitä, että lehti ei ole tullut, jo torstaiaamuna. Jos kyse ei ole myöhästymisestä, pystymme nopeasti ottamaan yhteyttä jakajaan ja antamaan ohjeet hänelle.

Jakeluhuomautuksen voi tehdä puhelimitse tai verkkosivulla. On tärkeää ilmoittaa osoite, johon lehti jäi saapumatta.

– Silloin tiedämme, kenen jakajan alueesta on kyse, ja pääsemme keskustelemaan hänen kanssaan, miksi jakelu ei onnistunut ja toimittamaan puuttuvat lehdet.

Omia tarkastuksia

Jokainen jakaja kuittaa aina jakelupiirinsä jaetuksi jakeluyhtiölle.

SSM tekee myös itse lukijoille tiedusteluja, onko lehti jaettu.

– Meillä on eri paikkakunnilla panelisteja, ja heitä tarvitsisimme lisääkin, joten meille voi ilmoittautua panelistiksi. Panelisteille menee sähköpostilla kysely, tuliko lehti, ja he vastaavat sähköpostilla. Se on helppoa, eikä vie paljon aikaa, Kauppinen sanoo.

Lisäksi jakeluyhtiö tekee satunnaisotannalla soittokierroksia ja kysyy ilmaisjakelujen perille tulemisesta. Soittoja tehdään niin monta, että saadaan noin 50 vastausta eri puolilta jakelualuetta.

– Näistä omista tarkastuksista saamme palautetta ja huomaamme kehityskohteita.

Fakta: Kaupunkilehden jakelualue

* Ensi viikosta lähtien ilmestyvän Vaasa-lehden jakelualue on sama kuin nykyisen Ikkuna-lehden.

* Kaupunkilehti jaetaan joka kotiin Vaasassa, Mustasaaressa, Vöyrillä, Maalahdessa, Laihialla ja Isonkyrön Tervajoella.

* Ikkunaa/Vaasaa on myös telinejakelussa. Eri puolilla jakelualuetta on noin 20 noutopisteitä, joista kaupunkilehden voi hakea.

* Telineitä on esimerkiksi Palosaaren ja Suvilahden kirjastoissa, kauppakeskus Espenissä ja Vaasan keskussairaalassa, useissa marketeissa ja joillakin huoltoasemilla.

* Jos lehti ei tule kotiin torstaiaamuun mennessä, kannattaa olla heti yhteydessä jakeluyhtiöön SSM Länsi-Suomi Oy. Yhteystiedot löytyvät jokaisessa lehdessä julkaistavasta tietolaatikosta. Verkossa jakelupalautteen voi tehdä osoitteessa: www.jakelupalaute.fi.

Anne Laurila

Ilmoita asiavirheestä