Kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen pu­heen­joh­ta­juus kiin­nos­taa ää­ni­ha­ra­va Kim Bergiä

Kim Berg sai kuntavaaleissa 1 126 ääntä. KUVA: JARNO PELLINEN
Kim Berg sai kuntavaaleissa 1 126 ääntä. KUVA: JARNO PELLINEN

SDP:n ääniharavaksi kuntavaaleissa noussut Kim Berg on kiinnostunut kaupunginhallituksen puheenjohtajuudesta. Berg sanoo kuitenkin miettivänsä parin päivän ajan kokonaisuutta, johon kuuluvat muun muassa perhe sekä tehtävät ammattiyhdistyspolitiikassa.

– Tiedän, että kaupunginhallituksen puheenjohtajuus on aikaa vievä pesti. Jos lähden siihen, teen homman aivan täysillä kuten teen kaiken muunkin, johon lähden.

Vaasan kaupunginhallituksen nuija on perinteisesti kuulunut kaupungin toiseksi suurimmalle puolueelle. Vaaleissa tappion kokenut kokoomus on nyt siis menettämässä puolueella vuosia olleen vetovastuun demareille.

SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Erkki Teppo tarjoaa tehtävään kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana nyt toimivaa Anita Niemi-Iilahtea.

Niemi-Iilahti myöntää olevansa kiinnostunut tehtävästä.

JOUNI PIHLAJASAARI

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä