Kotimaisen marja-alan vähäinen kausityöntekijöiden määrä näkyy todennäköisesti myös kauppojen hyllyillä.
SOK:n tuoteryhmäjohtaja Riikka Vanha-aho pitää todennäköisenä, että tilanne vaikuttaa kotimaisten marjojen saatavuuteen. Keskon osto- ja myyntipäällikkö Kirsi Väistö sanoo, että jos kotimaisen marjan saatavuus jää tavanomaista heikommaksi, on mahdollista, että tarjontaa joudutaan täydentämään tuontimarjoilla.
– Pakastettujen luonnonmarjojen saatavuuden osalta tilanteen vaikutuksia on vielä tässä vaiheessa vaikea arvioida, Väistö kertoo.
Maaseudun Työnantajaliiton toimitusjohtaja Kristel Nybondas sanoo, että ala olisi tarvinnut 3 000 kausityöntekijää satokaudelle. Nyt viisumi on myönnetty kahdellesadalle.
Vain huonoja vaihtoehtoja
Työministeri Matias Marttinen (kok.) kirjoitti Facebookissa keskiviikkona, että kausityöviisumit voidaan myöntää, kun yritykset hoitavat velvoitteensa ja noudattavat lakia. Ulkoministeriö tiedotti tiistaina, että luonnonmarjanpoimijoiden viisumien käsittelyssä on tullut esiin viitteitä työntekijöiden hyväksikäyttöriskistä sekä puutteita työnantajien lakisääteisten velvoitteiden noudattamisessa.
Kristel Nybondas ei ymmärrä ministeriön ratkaisua.
– Tilanteen ratkaisuun ei ole kuin kaksi vaihtoehtoa, ja ne ovat molemmat huonoja. Ensimmäinen vaihtoehto on se, että otetaan jokaisenoikeudella ihmisiä poimimaan. Sellaista on todella hankala hallinnoida.
– Toinen vaihtoehto on se, että jos täällä on kausityöluvilla olevia ihmisiä muissa alkutuotannon töissä. Tällaiset henkilöt saavat liittää uuden työnantajan työlupaansa ja alkaa poimia vaikka marjoja. Työluvan päivittäminen kuitenkin maksaa työntekijälle, ja puhutaan kuitenkin pätkätyöstä.
Yrittäjät ovat jo tehneet johtopäätöksiä
Luonnontuotealan valtakunnallinen toimialajärjestö Arktiset Aromit ry:n toiminnanjohtaja Birgitta Partanen sanoo, että tilanne näyttää juuri nyt huolestuttavalta. Kiire on kova, ja satokauden näkökulmasta aletaan olla jo myöhässä.
Partanen on tällä viikolla kuullut, että kolme marja-alan yritystä on lopettamassa toimintansa tilanteen seurauksena.
– Emme tiedä, mitä tapahtuu vielä käsittelyssä olevien viisumihakemuksien kanssa. Jos niitä hyväksytään edes vähän, se auttaa jo tilannetta. Mustikkakausi on jo alkanut, satokausi on aikaisessa. Ennen kuin pääpoimijat ehtivät Suomeen, kausi alkaa olla jo ohi.
Partasen mukaan suomalaiset keräävät edelleenkin marjoja. Haasteet ovat enemmänkin marjan kulutus- ja kuluketjussa.
– Sosiaalisessa mediassa tapahtuva myynti on kasvanut räjähdysmäisesti. Vastaavasti teollisuuteen ei niinkään kerätä myyntimarjaa. Teollisuusmarjan hinta ei voi nousta liian korkeaksi. Jos poimijalle maksettava hinta on ollut korkea, se kertautuu siinä ketjussa ja myyntihinta on lopulta liian korkea.
Syntyneessä tilanteessa voidaan pitää realismina myös sitä, että marjoja aletaan pian myös hamstrata.
– Varmasti sellaiset henkilöt tekevät niin, joilla on mahdollisuus pakastaa. Suurin osa suomalaisista asuu kaupungeissa, ja he ovat kaupan marjojen ja jalosteiden varassa.