Sadat autoilijat soittivat heti torveaan Juha Sipilän (kesk.), Timo Soinin (ps.) ja Alexander Stubbin (kok.) hallitukselle, kun hallitusneuvottelut alkoivat perjantaina valtioneuvoston juhlahuoneistossa Smolnassa.
Tööttäykset kuuluivat jatkuvana äänivirtana Smolnan prameisiin vallankammareihin. Ne eivät voineet jäädä Sipilältä kuulematta.
Ääniterveisistä Sipilä voi halutessaan lähettää kiitoksensa kirkkonummelaiselle Irja Bergholmille, ammattiliitto SuPerin aktiiville.
SuPer ajaa sosiaali- ja terveydenhuollon toisen asteen tutkinnon suorittaneiden etuja.
"Tööttää jos vastustat pätkätöitä", luki kyltissä – ja sadat autoilijat ilmaisivat kantansa äänimerkillä.
Etelä-Esplanadia rullaavat iltapäivisin kalliit luksusautot. Merkille pantavaa oli, että jopa yli sadantuhannen euron Mercedes-Benzeillä, Bemareilla ja Audeilla ajaneet kuljettavat tööttäilivät.
Bergholmin aviomies Tuomo Tiitinen, Metalliliiton aktiivi, pelkäsi, että perusporvarihallituksen ja ammattiyhdistysliikkeen välillä riittää yhteenottoja. Aurinkoisessa säässä nähty kevätmielenosoitus saattoi olla hyväntuulista esimakua syysmyrskyjen edellä.
Smolnasta poistuneista hallitusneuvottelijoista keskustan Antti Kaikkonen nosti peukalonsa pystyyn. Kokoomuksen Ben Zyskowicz vilkutti hyväksyvästi mielenosoittajille, joiden toisen puoliskon muodostivat yliopisto-opiskelijat.
"Käyttäkää järkeä, koulutus on tärkeää", kaikuivat huudot.
Tiitinen, Bergholm ja ammattiliitto JHL:ää edustava Nina Kokkinen eivät vielä halunneet tuomita hallitusta.
– Jos Sipilän hallitus kieltää lailla nollatuntisopimukset, se on hyvä hallitus, Kokkinen painotti.
Operaatio vakiduuni -aktiivien vireille laittaman kansalaislakialoitteen nollatuntisopimusten kieltämisestä on allekirjoittanut lähes 52 000 ihmistä, eli aloite etenee eduskunnan käsittelyyn.
Nimien keräysaikaa on jäljellä vielä yli kaksi kuukautta.
Mielenosoittajat vetosivat Tilastokeskuksen tutkimukseen, jonka mukaan 83 000 ihmistä työskentelee nollatuntisopimuksilla.
"Eli odottaa lisätunteja ja on käytännössä jatkuvalla koeajalla", todettiin esitteessä, jota mielenosoittajat jakoivat Smolnan edustalla.
Nina Kokkinen on yksi heistä.
– Työskentelen pääkaupunkiseudulla hoiva-alalla 500 ihmisen yrityksessä, jonka kaikki työntekijät tekevät töitä nollatuntisopimuksilla.
– Minulla on koko ajan pelko siitä, saanko palkkaa elämiseen vai en. Täydet työtunnit olen tehnyt joka kuukausi puolentoista vuoden ajan, mutta epävarmuus on jatkuvaa. Ei näin saa olla, Kokkinen lähetti terveisensä hallitusneuvottelijoille.
Ay-väki vaatii, että Sipilän hallituksen ohjelmaan kirjataan nollatuntisopimusten kieltäminen.
Yhteiskunnallista vastakkainasettelua ei saa lakaistua piiloon edes maailman kauneimpana kevätpäivänä: kallista coupé-Bemaria ajanut nuorehko mies hidasti vauhtia, avasi sähköikkunan, nosti aurinkolasit silmiltään ja tylytti mielenosoittajia: "Ei Suomi tuolla nouse."
Ay-väki ja opiskelijat vilkuttivat hymyillen kuljettajalle.
Mielenilmauksen rakentavaa henkeä alleviivasivat sekä älykäs idea tööttäyskyltistä että maltilliset huudot.
Videolla kuulette ja näette, mitä ay-aktiivit ja opiskelijat huusivat Alexander Stubbille, kun kokoomuksen puheenjohtaja poistui Smolnasta ja istui Mercedes-Benzin takapenkille. Myös Stubb vilahtaa videolla tööttäyskyltin takana.
LAURI NURMI/LÄNNEN MEDIA