Uusia suojeltavia maisema-alueita ei Karviaan tarvita maanantaina kokoontuneen kunnanhallituksen mielestä.
Kunnanhallitus antoi Lounais-Suomen ely-keskukselle ja Satakuntaliitolle lausunnon, jossa huomauttaa alueen edustavimpien maisema-alueiden olevan jo suojeltuja.
Jos uusia maisema-alueita halutaan osoittaa, ne eivät kunnanhallituksen mielestä saa rajoittaa alueiden rakentamista ja kehittämistä.
– Maaseudulle tulee antaa mahdollisuus kehittyä, jotta alueet saataisiin pidettyä elinvoimaisina, kunnanhallitus korostaa.
Kunnanhallituksen mielestä Satakuntaliitto ei liioin ole riittävästi tiedottanut maisemaselvityshankkeesta. Kunnanhallitus vaatii liittoa järjestämään kuntalaisille kuulemistilaisuuden.