Suomi on sijoittunut ensimmäiseksi lukutaitoa mittaavassa yhdysvaltalaisessa yliopistotutkimuksessa.
Lukutaidon tasoa mitattiin 61 valtiossa. Suomen lisäksi kaikki muut pohjoismaat ovat myös viiden kärjessä: Norja, Islanti, Tanska ja Ruotsi.
Keskiviikkona julkaistussa The World’s Most Literate Nations -tutkimuksessa lukutaitoa ei mitattu pelkästään lukemisen osaamisen osalta, vaan sitä laajemmin.
Lukutaitoa mitattiin viidellä eri kriteerillä, muun muassa kirjastojen määrän ja koon mukaan sekä sanomalehtien lukemisen mukaan.
Connecticutin valtionyliopistossa tutkimusta johtaneen John W. Millerin mukaan lukutaito ja sen vaikutusvalta otetaan usein liian itsestäänselvyytenä niissä maissa, joissa lukutaito on korkealla tasolla.
– Tutkimamme osa-alueet antavat monimuotoisen ja vivahteikkaan kuvan eri maiden kulttuurisesta elinvoimasta. Lukutaito vaikuttaa erityisesti sekä yksilö- että maatasolla menestykseen tietoon pohjautuvassa taloudessa, joka määrittelee meidän globaalia tulevaisuutta.
Lukutaidon osalta Yhdysvallat sijoittuu sijalle 7 ja Kanada sijalle 11. Viimeisenä listalla on Botswana.
Koko listan näet täältä
JOHANNA JUUPALUOMA / LÄNNEN MEDIA