Kaikkien rotujen kansainvälinen koiranäyttely järjestetään 8.–9. huhtikuuta jo 27:ttä kertaa Vaasassa. Näyttely kokoaa yhteen eri-ikäisiä koiraharrastajia kaikkialta maailmasta.
Botniahallille ei tarvitse tulla kilpaillakseen, vaan koko perheen tapahtumassa voi keskittyä myös koirien ihasteluun. Näyttelyyn nimittäin osallistuu kaikkia rotuja kettuterrieristä cockerspanieliin – pentukoiria unohtamatta.
Paikalle odotetaan aikaisempien vuosien perusteella noin 5 000:ta kävijää ja 3 000:ta koiraa, joita on arvostelemassa 22 kansainvälistä tuomaria.
Kaikenkarvaista tekemistä. Ilmoittautuminen suosittuun näyttelyyn umpeutui jo kaksi kuukautta sitten. Koiranäyttelyn sihteerin Britta Airennen mukaan huolta ei kuitenkaan ole, sillä näyttelyvieraaksi ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.
Koirien menoa ihastelemaan ja näyttelytunnelmasta nauttimaan pääsee maksamalla sisäänpääsymaksun alueelle. Lapset pääsevät näyttelyyn ilmaiseksi, ja heitä varten on suunniteltu paljon muutakin tekemistä.
– Meillä on esimerkiksi lapsi ja koira -kilpailun lisäksi myös erittäin suosittu lapsi ja lelukoira -kilpailu, Airenne kertoo.
Viralliset kilpailut järjestetään kahdessa osassa. Lauantaina arvostellaan Kansainvälisen koiranjalostusliiton FCI:n määrittelemien rotumääritelmien mukaan muun muassa lammas- ja karjakoirat, kanakoirat sekä kääpiökoirat.
Sunnuntaina vuoronsa kehässä saavat muun muassa terrierit ja vinttikoirat. Kilpailu huipentuu sunnuntain Best in Show -finaalissa, jossa valitaan koko näyttelyn kaunein koira.
Eikä tekeminen lopu kesken, vaikkei itse kehään uskaltautuisikaan. Torialueelta löytyy paljon tutkittavaa koiraihmisille sekä muillekin, ja ostosten jälkeen voi suunnata syömään ravintolan puolelle. Kisamakkaroista pitävät huolen grillimestarit.
Kaikkia koiranäyttelyn palkintoja ei suinkaan myönnetä valioluokan muodoista tai kauniista käytöksestä. Tapahtumassa muistetaan myös työtä tekeviä koiria, kun ansioituneiden kaverikoirien työtä kunnioitetaan myöntämällä niille kaverikoiramitalit.
Kaverikoirat ovat eräänlaisia terapiakoiria, jotka vierailevat esimerkiksi kehitysvammaisten luona sekä vanhainkodeissa ja päiväkodeissa. Kaverikoira-toimintaa järjestävän Kennelliiton mukaan niiden tärkein tehtävä on tuoda iloa, elämyksiä ja läheisyyttä sellaisten ihmisten elämään, joilla ei ole koiraa.
Kaikkien rotujen koiranäyttely alkaa lauantaina 8. huhtikuuta kello 9. Lisätietoa tapahtumasta ja tarkemmat aikataulut löytyvät osoitteesta www.showlink.fi/vaasa2017.
Sara Katajakoski