VAASA
Vaasan jäähallissa tärähtää lauantaina 15. tammikuuta, kun Vaasan Sport ja sen kannattajayhdistys Red Army järjestävät yhdessä erityisen ottelutapahtuman.
Illan aikana jäähallissa on monenlaista ohjelmaa, ja kaikesta tuotto menee Sportin hyväksi. Tapahtuma kantaa nimeä Kannattajien ilta.
– Se on kyllä tarkoitettu aivan kaikelle kansalle, ei pelkästään kannattajayhdistyksen jäsenille, korostavat tapahtuman puuhamiehiin lukeutuva Tero Sulkakoski ja Vaasan Sportin operatiivinen johtaja Ari-Pekka Soini.
Sulkakoski on Vaasan Sportin kannattajat ry:n hallituksen jäsen, ja hän koordinoi monipuolista tapahtumaa kannattajayhdistyksen hallituksen puheenjohtajan Toni Laaksosen kanssa.
Kannattajien ilta järjestettiin ensimmäisen kerran noin kolme vuotta sitten. Sitten korona tuli väliin, ja tammikuussa on toinen kerta.
Tästä lähtien tapahtumasta on tarkoitus tehdä kerran pelikaudessa toistuva perinne.
– Monella liigajoukkueella on tällaisia tapahtumia, mutta me haluamme tehdä tämän paremmin kuin muut, kehaisee Sulkakoski.
Uusi pubi hallille
Sportin vastustajana illan ottelussa on Porin Ässät. Peli on siirretty hyvässä yhteishengessä alkamaan kello 18.30.
Hallilla alkaa tapahtua kuitenkin jo paljon ennen sitä.
Kannattajayhdistys rakennuttaa jäähallille uuden pubin, joka vihitään käyttöön ennen ottelua, ja sen nimi paljastetaan vasta silloin.
– Pubi tulee Sundom Stå -seisomakatsomon alle. Luovutamme pubin avajaisissa Vaasan Sportille, Sulkakoski kertoo.
Hallin muut anniskelupisteet ovat jo Sportin. Kannattajien iltaan rakennetaan toisen kerroksen ravintolakulmaukseen esiintymislava.
Ennen ottelua lavalle nousee Sportin valmentaja Risto Dufva. Häntä haastatellaan, ja yleisö saa esittää hänelle kysymyksiä.
Pelipaidat myydään
Varsinaiseen jääkiekkopeliin Vaasan Sport on teettänyt pelaajilleen erikoispaidat, joilla pelataan ensimmäinen erä.
– Sen jälkeen nuo erikoispaidat myydään kiinteään hintaan, ja tuotto menee siitäkin Sportille. Paitoja voi varata ennakkoon. Ohjeita saa ajoissa ennen ottelua Sportin verkkosivuilta, Sulkakoski sanoo.
– Mutta kolme pelipaitaa on varattu huutokaupattavaksi. Tarjouskilpailu alkaa pari viikkoa ennen ottelua. Yksi paidoista on kapteeni Erik Riskan, muita emme vielä paljasta, täydentää Soini.
Vaasan Sport on merkittävä junioriurheiluseura Vaasassa. Kannattajien illassa ottelun ensimmäisellä erätauolla pienimmät jääkiekkoilijat pääsevät esiin.
– Silloin pelataan junnupeli. Toisella erätauolla esiintyy seinäjokelainen miesmuodostelmaluisteluporukka, jonka nimi tuona iltana on Red Army River Bulls, Sulkakoski hymyilee.
Koronapassilla sisään
Kannattajien illan ohjelma ei pääty vielä varsinaisen ottelun päätösvihellykseen.
– Heti pelin jälkeen Elonkerjuu-yhtye esiintyy ravintolakulmauksen lavalla. Yhtyeen vaasalaisjäsenet ovat kovia Sportin kannattajia, Sulkakoski sanoo.
– Elonkerjuun keikalle on yleisöllä vapaa pääsy, ottelulippua ei tarvita, Soini lisää.
Hän muistuttaa, että Kannattajien iltaan, kuten Sportin otteluihin muutenkin, sisäänpääsyyn vaaditaan koronapassi.
Kannattajayhdistys Red Armyn porukka on tehnyt talkoohengessä ja hikihatussa töitä erityisillan onnistumiseksi jo kuukausia.
Yhteistyökumppaneita on hommattu erilaisia, ja pubinkin suunnittelu on jo pitkällä.
– Liput kannattaa hommata ajoissa, sillä ennakkoon tästä on kyselty jo paljon, Sulkakoski vinkkaa.
Anne Laurila