Kuinka monta hoitajaa tarvitaan vanhuksen hyvään hoivaan ja hoitoon? Tätä kysymystä pohti Eläkeläiset ry:n Pohjanmaan aluejärjestö.
– Yhtä vastausta ei ole, vaikka keskustelua käydään numerolla 0,5 – tai nyt viime aikoina maan hallituksen tavoitteesta 0,4. Edellinen eduskunta päätti, että 0,5 mitoituksesta säädetään lailla, jos se alitetaan yhdessäkin hoitoyksikössä. Puhutaan vanhuksista, jotka asuvat erilaisissa palvelutaloissa tai jotka ovat pysyvästi sairaalassa. Eläkeläiset ry Pohjanmaan aluejärjestö ei hyväksy hoitajamitoituksen pienentämistä. 0,5 on vähimmäistaso, kannanotossa todetaan.
– On otettava huomioon asukkaiden toimintakyky, hoitajien koulutus, tilojen tarkoituksenmukaisuus ja hyvään elämään kuuluvat asiat, kuten viihtyisyys, turvallisuus, kiireetön ruokailu ja mahdollisuus ulkoiluun. Nykyinen suositus tarkoittaa, että vuorokauden aikana täytyy hoitajia olla viisi kymmentä asukasta/potilasta kohden. Se kuulostaa kohtuulliselta, mutta se ei ole koko totuus. Kun hoitajat jaetaan kolmeen vuoroon, riittää päivä- ja iltavuoroon kaksi, yövuoroon yksi hoitaja. Hoitajamitoitus onkin päivällä ja illalla 0,2, yöllä 0,1: päivällä ja illalla yhdellä hoitajalla on vastuullaan viisi vanhusta, yöllä kymmenen, toteaa aluejärjestön puheenjohtaja Irmeli Mandell.
– Vapaapäivien takia tarvitaan vielä kaksi hoitajaa. Hallituksen mukaan kymmenen vanhuksen hoitamiseen riittäisi neljä hoitajaa vuorokaudessa. Vähennetäänkö hoitaja päivä- vai iltavuorosta, vai jäävätkö vanhukset yöksi hälytyslaitteiden varaan? kannanotossa kysytään.