Kaksi toi­me­lias­ta naista sai Lap­pa­jär­ven kult­tuu­ri­pal­kin­non

Lappajärven kunnan kulttuuripalkinnon saajia ovat tänä vuonna Tuija Ahola ja Elsa Rajala.

Tunnustukset jaettiin tänään sunnuntaina Lappajärven itsenäisyyspäiväjuhlassa.

Tuija Ahola palkittiin pitkäaikaisesta työstä lappajärveläisen kulttuurin edistäjänä.

Elsa Rajala puolestaan palkittiin mittavasta kulttuurisesta vapaaehtoistyöstä lappajärveläisten ikäihmisten hyväksi.

Rajala toimii Lappajärven ikäihmisille suunnatun toiminnan ohjaajana Aijjoos-kerhossa ja Nukkemaakarit -ryhmässä. Hän järjestää ohjelmaa palvelukoti Maijalan asukkaille ajatuksella, että pelkkä puhtaus ja ruoka eivät riitä.

Rajala on ideoinut Eloisan juhlan Maijalaan, ja juhlaan kutsutaan kotona asuvia lappajärveläisiä ikäihmisiä. Hän hankkii ja järjestää vapaaehtoiset kuljettamaan yksinäisiä, kotona asuvia ikäihmisiä juhlaan.

Rajala on kehittänyt Hyvää mieltä kyläilemällä -käytännön, jossa vapaaehtoiset vierailevat yksinäisten lappajärveläisten ikäihmisten kodeissa joulun alla.

Hän on myös toiminut pitkään SPR:n vapaaehtoisena sekä Lokakuun Loiskeiden kehittäjänä. Tällä hetkellä Rajala toimii Aijjoos-hankkeen ohjausryhmän puheenjohtajana.

Ahola työskentelee tällä hetkellä Etelä-Pohjanmaan liitossa kehittämissuunnittelijana kulttuurin tehtäväalueella. Hän on työskennellyt aiemmin Etelä-Pohjanmaan maakuntamuseossa, Kauhavan kaupungin museotoimessa, Järviseudun museossa ja Jyväskylän yliopiston museossa.

Ahola on kulttuuriyhdistys Karikko ry:n perustajajäsen ja johtokunnan jäsen. Hän on myös toiminut Lappajärven vapaa-aikalautakunnan puheenjohtajana ja ollut lukuisissa luottamustehtävissä erilaisissa kulttuuritoimikunnissa, säätiöissä ja järjestöissä.

Ahola on myös kirjoittanut Lappajärvestä kertovan Tähdenlennon järvi -kirjan, jonka toinen tekijä on valokuvaaja Benjam Pöntinen.

REIJO HEIKKILÄ

Ilmoita asiavirheestä