Tilaajille

Kaikki eivät siedä Kau­ha­van moot­to­ri­ur­hei­lu­ra­dal­ta kan­tau­tu­vaa meteliä – Joukko asuk­kai­ta teki va­li­tuk­sen hal­lin­to-oi­keu­teen: ”Olisi kiva viettää vapaita ke­sä­vii­kon­lop­pu­ja ilman häi­riöi­tä”

Viime viikonloppuna Kauhavan kiihdytysareenalla kilpailivat kovimman meluluokan ajoneuvot. ARKISTOKUVA: VESA RAUHALA
Viime viikonloppuna Kauhavan kiihdytysareenalla kilpailivat kovimman meluluokan ajoneuvot. ARKISTOKUVA: VESA RAUHALA

Kauhavalainen Eija Partanen asuu kilometrin päässä lentokentältä. Kiihdytyskisoista lähtevä ääni häiritsee häntä. Varsinkin viime viikonlopun kiihdytyskilpailut saivat Partasen ärsyyntymään. Kisassa oli mukana kovaäänisiä nitrolla kulkevia kiihdytysautoja, joiden äänenvoimakkuus voi olla vierestä mitattuna jopa 150 desibeliä.

Partanen on omien sanojensa mukaan "kentän kersa". Hän on asunut lentosotakoululla useaan otteeseen ja tottunut lentokoneen ääniin.

– Melu on erilainen kuin Hawkeissa. Ääni tulee yhtäkkiä ja kovaa, hyvä että ei jalat lähde alta. Lentokoneen ääneen tottui ja esikoiseni pystyi nukkumaan ulkona rattaissa. Nyt lastenlapsien nukuttaminen ei kiihdytyskisojen aikaan ulkona onnistu.

Partanen sanoo, että kiihdytyskisoista uutisointi on ollut yksipuolista eikä kisojen haittavaikutuksista ole puhuttu tarpeeksi.

– Kauhavalle ei tarvita kiihdytyskisoja. Viime viikonloppuna melu oli aikamoinen.

Hän kuvaa kiihdytysautojen meteliä ärsyttäväksi. Pihassa puhelun puhuminen ei onnistunut, kun taustalla käytiin kiihdytyskisoja.

– Vaikka ääni kestääkin vain hetken, siihen ei pysty mitenkään valmistautumaan. Meillä ei ole mökkiä mihin paeta melua. Olisi kiva viettää vapaita kesäviikonloppuja ilman häiriöitä, Partanen huokaa.

Mika Marjamäki LSK Business Parkista kertoo, että nämä kovimman meluluokan ajoneuvot ajavat radalla kerran vuodessa.

Marjamäki on nimetty radan ympäristöasioiden vastuuhenkilöksi. Ympäristöluvan noudattamista valvoo Kauhavan kaupungin ympäristönsuojeluviranomainen.

Kauhavan moottoriurheilurata sai kaupungilta ympäristöluvan 1. elokuuta 2018.

Ympäristöluvassa on annettu määräys seurata toiminnan meluvaikutusta jatkuvalla mittauksella vähintään kahdessa pisteessä eniten melulle altistuvien asuinkiinteistöjen piha-alueilla.

– Melumittari mittaa milloin ja minkä verran ääntä on. Mittarissa on näyttö, josta lukemia käydään satunnaisesti pistotarkastustyyppisesti katsomassa.

Lisäksi mittari tallentaa datan, jota voidaan tarkastella jälkeenpäin. Nämä raportit välitetään eteenpäin kaupungin ympäristötoimelle.

Luvut eivät Marjamäen mukaan ole ainakaan tässä vaiheessa julkisia, sillä ne halutaan ensin tarkastaa muun muassa vertailemalla tuloksia kisatapahtuman kulkuun.

– Meillä on esimerkiksi kiihdytyskisoista koko ajalta videotallenne, johon liitämme mukaan meludatan ja siten pystymme katsomaan, onko kaikki mittarin tallentama ääni peräisin kiihdytysradalta, vai onko esimerkiksi ohiajava auto tai mopo aiheuttanut ääntä. Ääntähän tulee muualtakin kuin kiihdytysradalta, Marjamäki huomauttaa.

Ympäristölupaa varten melua on selvitetty tietokonemallien avulla. Tulosten mukaan rataa voidaan käyttää erilaisten ajoneuvojen toimintaan ylittämättä yleisiä melutason ohjearvoja lähimpien asuinrakennusten alueella. Melumallin moottoriradan toiminnasta on laatinut Ramboll Finland Oy. Mallin mukaan korkeimman meluluokan tapahtumissa 55–60 desibelin melualueella sijaitsee noin 50 asuinrakennusta ja 60–65 desibelin melualueella noin 15. Kolmen alemman meluluokan ajotapahtumissa 55 desibelin melualueella ei Rambollin mallin mukaan ole yhtään asuinrakennusta.

Radan ympäristöluvasta on tehty valitus Vaasan hallinto-oikeuteen. Valituksen on allekirjoittanut kymmenkunta henkilöä. He epäilevät, että Rambollin malli ei sovellu lentokentän tasaiseen maastoon. He vaativat muun muassa, että myös lääkärin on arvioitava melumittaustulosten terveysvaikutuksia. He ovat myös huolissaan siitä, riittävätkö kaupungin resurssit luvan valvontaan.

Marjamäki vakuuttaa, että moottoriradan valvonta on ympäristöluvan määräysten mukaista ja kaupungin resurssit valvontaan riittävät. Marjamäen mukaan kaupungin ympäristöviranomainen on ollut ainakin osassa tapahtumia fyysisesti paikalla.

– Mielestäni valvonnan puolesta mitään heikkouksia ei ole.

Kauhavan kaupungilta kerrotaan kaikkien ympäristötoimen työntekijöiden olevan lomalla. Toimitus ei tavoittanut heitä kommentoimaan asiaa.

Nimellä kommentointia pelätään

Miksi vastustat kiihdytysajoja, kun kerrankin Kauhavalla tapahtuu? Tällaisia kommentteja Eija Partanen on saanut kritisoidessaan meluhaittoja.

– Hyvä, että Kauhavalla tapahtuu. Onhan meille tulossa suunnistuskilpailut ja Herättäjäjuhlat lentokentän alueelle. Kuitenkaan kiihdytysajot eivät ole sitä mitä sinne haluan. Tuovatko kisat edes työpaikkoja?

Partanen ehdottaa ongelman ratkaisemiseksi muun muassa meluvalleja. Hän toivoo myös vuoropuhelua alueen asukkaiden ja lentokenttäaluetta pyörittävän LSK Business Parkin kanssa. Mahdollisuus kiinteiden meluvallien perustamiseen rata-alueelle on LSK Business Parkin mukaan rajoitettua lentokenttätoiminnan vuoksi.

Useat Ilkan haastattelemat kauhavalaiset eivät uskalla puhua omilla nimillään moottoriurheilukeskuksen melusta. Haastatellut pelkäävät kriittisten kommenttien haittaavan heidän töitään ja esimerkiksi lupa-asioiden hoitamista kaupungin kanssa.

– Eriävät mielipiteet otetaan henkilökohtaisena loukkauksena. Sama ilmiö toistui myös vastaanottokeskuksen kohdalla. Mielestäni asiat riitelevät, eivät ihmiset, Partanen sanoo todeten samalla, että haastattelun antaminen tuonee myös hänelle vihaisia kommentteja.

Verkkokyselyyn vastanneet pääosin tyytyväisiä kisoihin

Toimituksen verkkokyselyyn vastanneet kauhavalaiset suhtautuvat moottoriurheilukeskukseen sekä kiihdytyskisoihin pääasiassa hyvin. Useat vastanneet uskovat kisojen tuovan taantuvaan Kauhavan kaupunkiin elinvoimaa.

Kyselyyn vastannut varavaltuutettu Jarmo Kujanpää (kesk.) asuu kolmen kilometrin päässä lentokentältä eikä koe melua ongelmaksi.

– Ääni tulee päiväsaikaan lyhyissä pyrähdyksissä. Muutaman kerran kesässä olevat kisat eivät vaikuta negatiivisesti minuun. Tapahtumat tuovat rahaa, näkyvyyttä ja virkistystä alueelle, Kujanpää kertoo.

Meluhaitoista valittajiin Kujanpää suhtautuu tyynesti.

– Suomi on Pohjoismainen valtio, jossa saa valittaa asiasta kuin asiasta. Tuntuu kuitenkin siltä, että jos joku yrittää jotain, niin heti ollaan valittamassa. Emme ole Euroopan keskiössä, täällä on tekemistä, että päästään esille.

Sotilaana lentosotakoululla työskennellyt Kujanpää kuvaa Hawkin ääniä pitkäkestoisemmaksi ja korkeammaksi kuin kiihdytysautojen.

Kauhavalla asuville osoitettuun verkkokyselyyn vastasi parin tunnin aikana reilusti yli sata ihmistä. Tuija Lauttamus kertoo kyselyssä viikonlopun kisojen vaikuttaneen hänen elämäänsä.

– Työpaikassani oli kiirettä ja se on hyvä. Meteli kuuluu kylälle, mutta se ei häiritse. Enemmän häiritsee nuorison katuralli.

Useampi vastaaja vertasi lentokoneiden ja kiihdytysautojen äänten eroa. Moni piti Hawkien ääntä pahempana. Ne saattoivat lentää myös öisin.

– Suuresti ihmettelen miten muutama kisaviikonloppu vuodessa voi joitakin harmittaa, kun ennen lentoliikenteen tuottamat äänet olivat jatkuvia, pohtii kauhavalainen Merja Virtakangas.

Järjestäjälle ei kielteisiä yhteydenottoja, ely-keskukselle kaksi

Mika Marjamäelle ei ole tänä kesänä tullut yhtään kielteistä yhteydenottoa radan toiminnasta.

– Sen perusteella luulen, että ihmiset ovat vähitellen huomanneet, että tapahtumia on harvakseltaan ja meteli hyvin lyhytkestoista.

Kiihdytysareenan toimintasuunnitelman mukaan ympäristöluvan vaatimia tapahtumia on tällä kaudella viisi. Näiden lisäksi on pienempiä, tapahtumakohtaisilla luvilla ajettavia tapahtumia kuten esimerkiksi kuorma-autojen kiihdytyskilpailut. Ympäristöluvan mukaan toiminta radalla on sallittu 1.5–30.9 viikon jokaisena päivänä. Ajotoiminta radalla on kielletty helatorstaina, helluntaina sekä juhannusaattona ja -päivänä. Lisäksi radan on oltava suljettu vähintään yhtenä viikonloppuna kesäkuussa, heinäkuussa ja elokuussa. Yhtenä päivänä vuodessa toiminta-aikaa voidaan pidentää kello 24 saakka.

Marjamäki huomauttaa, että käytännössä radalla ei ajeta likimainkaan joka päivä, vaan pääasiassa tapahtumaviikonloppuina.

Etelä-Pohjanmaan ely-keskuksen ylitarkastaja Päivi Karttusen kuluneen vuoden aikana ely-keskukselle on tullut yhteensä kaksi yleisöilmoitusta moottoriradan toiminnasta, yksi toukokuussa ja yksi heinäkuussa. Molemmissa ilmoittaja ilmaisee huolensa sadevesien mukana Vääräjokeen päätyvistä haitta-aineista.

Ympäristöluvan mukaan valumavedet johdetaan öljynerotuskaivojen kautta Vääräjokeen, mutta ilmoittaja epäilee, ettei kaivoja ole vielä asennettu.

Marjamäen mukaan öljynerotuskaivojen asentamiselle ole perusteita, eikä lentokentälle soveltuvia erottimia ole edes olemassa.

– Sen kokoluokan erottimia ei olekaan, jotka kykenisivät suodattamaan jätevedet tai öljyt koko lentokentän alueelta.

Marjamäki huomauttaa, että öljy on kilpailussa suurin vaaranaiheuttaja, joka torjutaan välittömästi.

– Jos radalla tai varikolla on tippakin öljyä tai vettä, ne aiheuttavat välittömästi kovat putsaustoimenpiteet.

Marjamäen mukaan on kuitenkin varauduttu siihen, että jos jokin vuoto sattuisi, pystytään sadevesiverkosto tukkimaan siten, ettei aineita päädy Vääräjokeen.

Ely-keskus on kehottanut Kauhavan ympäristönsuojeluviranomaista ryhtymään valvontatoimiin ja varmistamaan, että LSK Business Park noudattaa ympäristölupapäätöstä. Ely kehottaa ympäristönsuojeluviranomaista tarkistamaan, ettei esimerkiksi öljyhiilivetyjä ole päässyt sadevesien mukana vesistöön ja pyytää toimittamaan tarkkailutulokset viipymättä.

Marjamäki kertoo, että sadevesinäyte on otettu viimeksi ennen kauden alkua ja vertailunäyte otetaan seuraavien sateiden jälkeen.

Ely-keskukselle ilmoituksen tehneen mukaan lupamääräyksen mukaista suunnitelmaa tulevan kauden kilpailuista ja harjoituksista ei ole tehty huhtikuun loppuun mennessä, eikä niistä ole tiedotettu asukkaille. LSK Business Parkin nettisivuilla toimintasuunnitelma vuodelle 2019 on julkaistu 24. toukokuuta, mutta Marjamäen mukaan tapahtumien päivämäärät on julkaistu määräaikaan eli huhtikuun loppuun mennessä muun muassa paikallislehdessä.

Marjamäki kertoo, että esimerkiksi paikallislehdessä ilmoitettu ajotapahtuma 29.–31. toukokuuta oli inhimillinen virhe, eikä radalla todellisuudessa aiottu ajaa helatorstaina, joka on yksi ympäristöluvassa kielletyistä ajopäivistä.

Ilmoittaja huomauttaa myös alueen roskaantumisesta kisojen aikana. Marjamäen mukaan edellisen tapahtuman jälkeisiä sotkuja siivotaan edelleen, mutta hän pitää tilannetta aivan normaalina ison yleisötapahtuman aiheuttamana sotkuna. Marjamäen mukaan yleisöä muistutettiin kuulutuksilla koko tapahtuman ajan toimittamaan roskat roskakoreihin erityisesti siksi, että ne voivat olla vaaraksi ajoradalle päätyessään.

Fakta: Kuinka kovaa ääntä kiihdytysauto pitää?

- Lehtien havina 10–30 desibeliä (dB)

- Liikenne 70–85 dB

- Konsertti 90–100 dB

- Kipukynnys 125–dB

- Suihkukone 130–135 dB

- Top fuel-kiihdytysautot 150 dB

- Kauhavalla saa järjestää kovaäänisimpien kiihdytysautojen kisoja 1–2 kertaa vuodessa. SM-tason kiihdytyskilpailuja voi järjestää 1–4 kertaa 12 päivän aikana ja testauspäiviä saa toiminta-aikana (1.5-30.9.) olla 50 päivänä. (Lähteet: Kuuloliitto, ESPN, radan ympäristölupapäätös)

Marjut Kriikku, Juho Korpela

-
Ilmoita asiavirheestä