Seinäjoen kahvilatarjonta täydentyy kevään aikana ainakin kolmella kahvilalla.
Tunnetuin ja siksi odotetuin tulija on Valkoinen Puu. Amerikkalaisilla perinneresepteillä tehdyillä kakuilla ja romanttisella keramiikalla asiakkaat valloittanutta lifestylekahvilaa on odotettu Seinäjoelle jo vuosia.
Yrittäjät Kirsi ja Mark Heidt yrittivät syksyllä koota varoja kahvilan perustamiseen joukkovelkakirjalla. Se ei ottanut tuulta alleen, mutta kahvila avataan siitä huolimatta Kalevankadulla huhtikuun aikana.
Valkoisella puulla on Seinäjoella käytössä yli 230 neliötä. Lisätilaa antaa kesällä Keskuspuiston viereen nouseva terassi, jonne mahtu noin 70 henkeä. Valkoinen Puu haluaa olla mukana myös avaamalla pop up -kahviloita.
Kirsi Heidt ei ole huolissaan siitä, että asiakkaista alkaa samaan aikaan kilpailla kaksi muutakin alan yritystä.
– Se on vain positiivinen asia. Tyhjät liiketilat täyttyvät ja ihmiset lähtevät liikeelle, kun palveluja on tarjolla enemmän.
Samassa talossa samoihin aikoihin ovensa avaa Tanja Eskolan ja Satu Haverin omistama kahvila Vohvelihetki. Sen idea perustuu nimensä mukaisesti vohveleiden ympärille.
– Vohveleita saa joko suolaisella tai makealla täytteellä. Suolainen vaihtoehto sopii hyvin lounaaksi. Lisäksi valikoimissa on ainakin jäätelöannoksia. Ruokaa ja erikoiskahveja voi ostaa myös mukaan, Eskola kertoo.
Kahvilaan ovi on Matti Visannin kadun puolella. Sisällä tilaa on 80 neliötä. Sisustus on skandinavinen. Kahvila palvelee viikon jokaisena päivänä.
– Suomessa kahvilakulttuuri on vielä lapsenkengissä. Toivomme, että vohvelihetki olisi asiakkaille kuin toinen olohuone. Meille saa tulla tekemään töitä tai vain viihtymään ja oleskelemaan.
Vohvelit on valinnut kahvilansa teemaksi myös Mimi Alatalo, joka avaa Widam cafe -nimisen kahvilan lähiviikkoina Torikeskuksen toisessa kerroksessa. Makeilla ja suolaisilla täytteillä saatavien vohvelien lisäksi myynnissä on ainakin salaatteja, täytettyjä leipiä sekä kakkuja ja piirakaoita.
Etiopiasta kotoisin oleva Alatalo on asunut Suomessa 15 vuotta. Hän matkustaa paljon ja kertoo hakeneensa kahvilaansa ideoita ympäri maapalloa. Kahvilan hän sisustaa rosoisella, teollisuushallimaisella industrial-tyylillä. Kahvila palvelee kauppakeskuksen aukioloaikoina.
– Suomalaiset ovat viime vuosina alkaneet käydä paljon enemmän kahviloissa ja ravintoloissa. He nauttivat palvelusta ja ovat valmiita maksamaan siitä, Alatalo kertoo.
Virpi Kupiainen-Ämmälä
Lue lisää aiheesta 16.3.2016 ilmestyvästä Eparista.