Kahden hol­lan­ti­lai­sen tu­ris­tin epäil­lään käyneen luvatta Venäjän puo­lel­la Kuu­sa­mos­ta – "U­te­liai­suus oli taus­tal­la"

Henkilöiden epäillään ylittäneen itärajan Suomesta Venäjälle ja takaisin Suomeen. LEHTIKUVA / Jarno Artika
Henkilöiden epäillään ylittäneen itärajan Suomesta Venäjälle ja takaisin Suomeen. LEHTIKUVA / Jarno Artika

Kainuun rajavartiosto epäilee kahden ulkomaalaisen käyneen maanantaina luvatta Venäjällä Kuusamosta Pohjois-Pohjanmaalta. Kapteeni Mauri Nygård rajavartiostosta kertoo STT:lle, että epäillyt ovat hollantilaisia turisteja.

Turistien epäillään ylittäneen itärajan Suomesta Venäjälle ja takaisin Suomeen. Lisäksi samaan seurueeseen kuuluvan kolmannen hollantilaisturistin epäillään liikkuneen rajavyöhykkeellä ilman lupaa.

Nygård kertoo, että rajanylityksessä ei ollut kyse vahingosta vaan turistien uteliaisuudesta.

– Kyllä siinä uteliaisuus oli taustalla. Siinä on rajavyöhykettä osoittavat kyltit usealla eri kielellä. He ovat päättäneet ohittaa taulut ja jatkaa matkaa, Nygård kertoo.

Hänen mukaansa hollantilaiset olivat turistikierroksella ja kävivät maanantaina "Kuusamon suunnalla". Sieltä he jatkoivat matkaansa vielä toiseen kohteeseen Suomessa, minkä jälkeen heidän oli määrä siirtyä muihin Pohjoismaihin.

Rajavartiosto kertoo saaneensa tapahtumaan liittyviä havaintoja kansalaiselta. Rajavartiosto pääsi näiden tietojen avulla epäiltyjen jäljille ja ottamaan heidät kiinni.

Nygård kertoo, että kahta itärajan ylittänyttä hollantilaista epäillään valtionrajarikoksesta. Kolmannen hollantilaisen tapauksessa kyse on lievästä valtionrajarikoksesta, koska hän ei ylittänyt rajaa. Tapaus on siirtynyt syyteharkintaan.

Lisäksi Kainuun alueen rajavaltuutettu on ollut tapahtumasta yhteydessä Venäjän Uhtuan alueen rajavaltuutettuun.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä