Jymy aloit­taa tänään sa­li­ban­dyn 1. Di­vi­sioo­na­kar­sin­nat

Salibandyliigan pudotuspelit käyvät kuumimmillaan, mutta ei sovi unohtaa, että tosipelejä pelataan myös alemmilla sarjatasoilla. Yksi tosipelit aloittava joukkue on Nurmon Jymy, joka tahkosi tällä kaudella salibandyn 2. Divisioonaa. Jymy marssi Pohjanmaan lohkon selvään voittoon ja ansaitsi näin paikkansa 1. Divisioonakarsinnoissa. Joukkueen karsintapelit alkavat tänään kotiottelulla rovaniemeläistä RSB-Teamia vastaan.

– Olemme vähän tutkineet vastustajaa, ja hyvin liikkuva joukkue sieltä on tulossa vastaan, kommentoi Jymyn kapteeni Hannu Palomäki.

– Meillä on kuitenkin taitava joukkue ja uskomme siinä olevamme parempia kuin vastustaja.

Jymyn yksi suurimmista aseista on joukkueen kokemus, josta on todellakin tiukoissa paikoissa suuri hyöty.

– Meillä on pelaajia, jotka ovat pelanneet aiemmin Divarissa. Meiltä löytyy myös kokemusta pääsarjatasolta, joten tiedämme, kuinka kovia otteluita on tulossa, visersi Palomäki.

Nurmolaisilta on löytynyt tällä kaudella tehoja laajalla rintamalla ja pitää löytyä jatkossakin, mikäli Jymy haluaa taistella Divaripaikasta. Palomäki ainakin uskoo joukkueensa pelin jatkuvan samanlaisena.

– Meitä ei ole vielä mitattu tosissaan tällä kaudella, mutta harjoituksissa on ainakin ollut sellainen meininki, että tulosta pitäisi syntyä. Meillä on potentiaalia voittaa kenet vain ja sarjanousu on täysin realistinen tavoite, päätti Palomäki itseluottamusta puhkuen.

Divarikarsinnoissa pitää voittaa kolme otteluparia noustakseen sarjaporrasta ylemmäs. Otteluparit pelataan paras kolmesta -kaavalla.

Ilmoita asiavirheestä