Juudas Iskariot tunnetaan opetuslapsena, joka kavalsi Jeesuksen. Julius Ceasarin sydänystävä ja roomalainen senaattori Brutus petti ystävänsä osallistuessaan Ceasarin salamurhaan. Lucifer on puolestaan yksi paholaisen monista nimistä.
Vaikka nämä ihmiskunnan suurimpina rikollisina ja pettureina pidettyjen henkilöiden nimet ovat vähäisessä käytössä, ne eivät ole täysin pannassa Suomessa.
Viimeisen reilun sadan vuoden aikana on ollut:
– Alle 20 Luciferia
– Alle 30 Juudasta
– Alle 50 Iivanaa
– Alle 51 Brutusta
– Alle 56 Kainia
– Alle 59 Neroa
Samanlaisia lukuja on heidän kohdalla, jotka ovat saaneet nimensä eri uskontojen jumalien tai mytologioiden sankarihahmojen mukaan.
Vaikka yhtään Jeesusta kahdella e-kirjaimella ei ole Suomessa nimetty, Suomessa on jopa 186 Jesusta.
Heitäkin Suomesta löytyy:
– Alle 20 Siddharthaa (Buddha)
– Alle 35 Herkulesta
– Alle 37 Vishnua
– Alle 46 Indraa
– Alle 50 Allahia
– Alle 83 Väinämöistä
Kaikki tiedot on kerätty Väestörekisterikeskuksen etunimitilastosta, johon on tilastoitu Suomessa käytössä olleet etunimet vuosilta 1899–2015.
JOHANNA JUUPALUOMA