Tässä juttusarjassa tutustumme kansanedustajiemme kesäfiiliksiin. Toisena vuorossa on Jukka Mäkynen, rakennusmies, isä ja paappa.
Viime viikolla Ikkunassa alkoi juttusarja, jossa tutustumme alueemme kansanedustajien ja europarlamentikon kesäfiiiliksiin. Lakeja säätämässä on peräti neljä vaasalaista kansanedustajaa: Kim Berg (sd.), Jukka Mäkynen (ps.), Matias Mäkynen (sd.) ja Joakim Strand (r.).
Lisäksi on yksi kansanedustaja Vaasan naapurikunnasta Maalahdesta, Mikko Ollikainen (r.). Vaasalaista päätäntävaltaa ajaa myös Miapetra Kumpula-Natri (sd.) Euroopan ylimmällä tasolla europarlamentissa.
Kim Bergin jälkeen kesäfiilistelyä jatkaa Jukka Mäkynen, rakennusmies, isä ja paappa.
Arjen asioita
Jukka Mäkynen on ensimmäisen kauden kansanedustaja. Hänet valittiin perussuomalaisten eduskuntaryhmään 3 864 äänellä keväällä 2019.
Eduskunnassa Mäkynen on perustuslakivaliokunnan sekä työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen. Toukokuussa hän oli perustuslakivaliokunnassa mukana käsittelemässä sote-esitystä tiukalla aikataululla.
Kansanedustajien kesätauon kynnyksellä arjen asioita ajava Mäkynen jätti vielä hallituksen ministerille vastattavaksi kirjallisen kysymyksen kevytyrittäjän asemasta ulosoton asiakkaana.
Rakennusalan yrittäjänäkin tunnettu Mäkynen kantaa huolta siitä, että pienyrittämiseen ei kannusteta Suomessa.
Parhaita muistoja
Vaasan kesässä on Mäkysen mielestä ehdottomasti parasta Suomen aurinkoisin sinitaivas.
– Kesällä rentoudun parhaiten Vaasan saaristossa. Lempipuuhaani kesälomalla on näpertely mökillä, jonne olen rakentanut esimerkiksi 150 neliön kokoisen terassin, Mäkynen kertoo.
Mäkysen paras kesämuisto Vaasasta on ensimmäinen yhteinen kesä vaimonsa Marja-Leenan kanssa. Mukavia muistoja on myös saaresta.
– Kun tulimme tänne ensimmäistä kertaa, vaimo ei suostunut nousemaan veneestä maihin, kun paikka oli niin törkyinen. Nyt hän kysyy, milloin mennään mökille, Mäkynen hymyilee.
Kesän lapsi
Jo yli 20 vuotta Vaasan kunnallispolitiikassa ja yli 10 vuotta perussuomalaisissa vaikuttanut Mäkynen on ollut kesäisin tuttu näky maakuntien markkinatapahtumissa.
Kuumina kesäpäivinä hän herkuttelee Softis-jäätelöllä ja virkistyy viileällä Vichyllä, kun radiossa soi Tapani Kansan ikivihreä kappale Kesän lapsi.
Entä mitä suosittelet lukijoille kesälukemiseksi?
– Suositukseni on Keijo Korhosen parisataasivuinen Itsenäisyyden lyhyt historia ja EU-Suomen koko kuva. Sitä suosittelen ehdottomasti, sanoo Mäkynen.
Jukka Mäkysen kesävalinnat
1) Mökille Vaasan saaristoon vai Mansikkasaaren uimarannalle?
* Saaristoon. Rentoudun mökillä vaimon kanssa.
2) Yhdet ravintolan terassilla vai pussikaljaa Hovioikeudenpuistossa?
* Yhdet terassilla. Haluan kannustaa ravintolayrittäjää, pussikaljaa on ihmisillä mennyt koronasta huolimatta.
3) Mattopyykille Palosaaren sundin rantaan vai mansikoita poimimaan Vähäänkyröön?
* Mattopyykille Palosaarelle. Tykkään tehdä fyysistä ja hyödyllistä työtä.
4) Lavatansseihin Lapualle vai suppailemaan Hietasaareen?
* Suppailemaan Hietasaareen. Molemmissa olen huono, mutta koskaan en ole vielä suppaillut, niin otan sen haasteena.
5) Grilliin possupihvi vai kesäkurpitsaa?
* Possupihvi. Minä käyn ruualla, en kasviksilla.
Raija Koivisto