”Jos muut saavat tietää Sofian olevan mukana, he jät­tä­vät tu­le­mat­ta ki­soi­hin” – Maail­man tarkin tyttö tulee Mus­ta­saa­res­ta

Silmälappu auttaa Sofia Ketolaa tähtäämisessä. Kuva: Jarno Pellinen
Silmälappu auttaa Sofia Ketolaa tähtäämisessä. Kuva: Jarno Pellinen

– Romanian kisojen jälkeisenä yönä ei paljon nukuttu. Palkintojenjako oli puoli kahdeltatoista yöllä, ja lentokentälle piti lähteä jo aamuneljältä, muistelee Sofia Ketola voitokasta kisareissuaan.

Vaasan Diana-57 -jousiammuntaseuraan kuuluva Ketola voitti ylivoimaisesti maailmanmestaruuden 13–16-vuotiaiden tyttöjen vaistoammunnassa Romaniassa. Hän rikkoi Flint-kisan ja kolmen päivän kisan yhteistuloksellaan ikäistensä maailmanennätykset.

– Pienissä kisoissa en jännitä, mutta ennen isoja kisoja minua jännittää vähän, Ketola kertoo.

Jousiammunnan harrastamisen Ketola aloitti vasta kaksi vuotta sitten.

– Kokeilin pihalla ampumista veljen jousella, kun hän lopetti ampumisen.

Aluksi pappa opetti Ketolaa ampumaan.

– Tiesin kuitenkin jo suunnilleen, miten homma toimii.

Vaikka veli Niko ampui tähtäinjousella, Sofia valitsi lajikseen vaistojousen. Vaistojousesta puuttuu tähtäinjousessa oleva tähtäin.

– Vaistojousella tähdätään ainoastaan nuolen kärjen avulla, hän selventää.

Kesän aikana Ketola kehittyi niin paljon, että hän liittyi syyskuussa jousiammuntaseuraan. Ensimmäiset kansalliset kisat olivat vuoden 2015 marraskuussa. Jo silloin Sofia voitti muut ampujat suvereenisti.

– Aloimme kiertämään kisoissa paljon, koska Sofia menestyi niin hyvin, kertoo Sofian isä Kari Ketola.

Kisamatkoja on tehty Romanian lisäksi myös Viroon, Tanskaan ja Espanjaan.

– Suomessa kisat kestävät viikonlopun, mutta ulkomailla menee yleensä viikko, Sofia Ketola kertoo.

Kisapäivät ovat raskaita. Usein tekemistä on aikaisesta aamusta iltamyöhään.

– Tanskan PM-kisoissa satoi ja ukkosti. Jouduin ampumaan ulkona t-paidassa, koska en ollut varautunut säähän.

Ketolalla on hallussa kaikki ikäluokkansa vaistojousen Suomen ennätykset.

– Jos muut kilpailijat saavat etukäteen tietää Sofian olevan mukana, he jättävät tulematta kisoihin. Siksi ilmoitamme Sofian vasta viimeisenä päivänä, Sofian isä kertoo.

Miltä menestys tuntuu 15-vuotiaasta jousiampujasta?

– En oikein tiedä, Sofia Ketola sanoo vaatimattomasti.

Maailmanmestarin mukaan menestyksen taustalla on kova harjoittelu. Ketola treenaa talvisin yleensä Vaskiluodossa olevalla hallilla. Kesällä ammutaan Pitkänmäen jousiammuntaradalla.

Viime vuonna hän ampui yhteensä melkein 20 000 laukausta.

– Käyn hallilla kolme tai neljä kertaa viikossa, ja ammun joka kerta 80–100 laukausta. Aikaa siihen menee kerrallaan suunnilleen puolitoista tuntia.

Tänä vuonna Ketola siirtyy kilpailemaan aikuisten sarjaan Suomen Jousiampujain Liiton kisoissa. Suomen Maastojousiampujain Liiton kisoissa hän siirtyy 17-vuotiaiden tyttöjen sarjaan.

Ensimmäisissä vaistojousen 17-vuotiaiden tyttöjen kisoissa Seinäjoella Sofia ampui kultaa, ja rikkoi Suomen ennätyksen nousten myös aikuisten sarjan tilastoykköseksi.

Menestyksen myötä Ketola pääsi mukaan aikuisten SM-kisoihin, mistä hän palasi kotiin hopeamitali kaulassaan.

– Tällä kaudella tavoitteenani on parantaa vanhempien ikäluokkien tuloksia, hän kertoo.

Mustasaarelainen jousiampuja on vain kymmenen pisteen päässä aikuisten naisten maailmanennätyksestä.

– Ulkona alan ampumaan nyt 50 metrin matkaa. Aiemmin olen ampunut 30 ja 40 metrin etäisyydellä taulusta.

Kesällä Ketola aikoo osallistua Kemin PM-kisoihin ja Kuopion SM-kisoihin.

– Lisäksi on muita kansallisia kisoja, hän sanoo.

Ennen jousiammuntaa Ketola harrasti jalkapalloa kahdeksan vuotta. Jousiammunta vei kuitenkin mukanaan. Mikä lajissa viehättää?

– Jousiammunnassa on paljon pieniä viilattavia yksityiskohtia, jotka tekevät lajista mielenkiintoisen, hän kertoo.

Ketola on Mustasaaren Keskuskoulussa 9. luokalla. Hän valmistuu peruskoulusta tänä keväänä.

– Hain ammattikouluun opiskelemaan lähihoitajaksi, Ketola kertoo tulevaisuudensuunnitelmistaan.

Fakta:

15-vuotias Sofia Ketola on juniorinaisten vaistojousen maailmanmestari.

Rikkonut kaksi vaistojousiammunnan maailmanennätystä ja kaikki ikäistensä Suomen ennätykset.

Kuuluu Vaasan Diana-57 -jousiammuntaseuraan.

Perheeseen kuuluvat äiti Maria, isä Kari ja pikkuveli Niko. Siskopuoli Laura asuu jo omillaan. Lemmikkejä ovat Enya-koira ja Niilo- ja Nasu-kissat.

Käy Mustasaaren Keskuskoulun 9. luokkaa. Suosikkiaineet ovat käsityö ja liikunta.

Harrastaa jousiammunnan lisäksi laskettelua. Sofia on myös isonen Mustasaaren seurakunnassa.

MIRIAM HUOVILA

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä