Jorma Panulan ka­pel­li­mes­ta­ri­kil­pai­lu alkaa tänään

Kansainvälinen Jorma Panula kapellimestarikilpailu alkaa tänään Vaasan kaupungintalossa. Esikarsinnassa on 154 ehdokkaasta valittu kilpailuun 20 osallistujaa. He tulevat 13 eri maasta. Suomesta on mukana kolme kilpailijaa: Eero Lehtimäki, Tanja Räsänen ja Risto Sojakka.

Tuomaristoon kuuluvat: puheenjohtaja professori Jorma Panula, kapellimestari Giodrano Bellincampi (Tanska), Le Figaron musiikkikriitikko Christian Merlin (Ranska) sekä Suomesta säveltäjä Magnus Lindberg ja kapellimestari Mikko Franck. Lisäksi tuomaristossa on kaksi orkesterien edustajaa.

Ensimmäiset alkuerät käydään tänään kello 10-15 ja 16-21. Kukin kilpailija johtaa 25 minuuttia. Yleisöllä on vapaa pääsy tänään alkueriä kuuntelemaan.

Tänä iltana jo puolet kilpailijoista karsiutuu pois. Tuomaristo ilmoittaa jatkoon päässeet aikaisintaan kello 21.

Ilmoita asiavirheestä