Lapuan taidemuseossa on kevään ajan esillä uskonnollisesta isä-teemasta ponnistava näyttely Father-Isä. Eräs näyttelyn keskeisiä teoksia on Klaus Effernin puuveistos Mocking. Kyseessä on moderni versio saksalaisen Matthias Grünewaldin maalauksesta Jeesuksen pilkkaaminen vuodelta 1503.
Effernin veistossarja esittää saman tilanteen, jota nykyaikainen turisti kuvaa kameralla fanfaarien soidessa. Outoa toimitusta ihmettelee sivustakatsojana pieni poika.
– Tämä on hyvin yhteiskunnallinen teos, Effern sanoo.
– Valitettavasti väkivaltainen pilkkaaminen ei ole jäänyt historiaan. Tänäkin päivänä jollekulle laitetaan huppu päähän ja riistetään ihmisarvo.
Klaus Effernin ja Thomas Brezingin veistoksia, maalauksia ja installaatioita sisältävä näyttely jatkaa Lapualta Isonkyrön vanhaan kirkkoon ja myöhemmin Helsingin Lauttasaaren ja Kallion kirkkoihin.
TERO HAUTAMÄKI