Syyskuu oli tavanomaista lämpimämpi. Sademäärissä oli suurta alueellista vaihtelua, mikä näkyi myös pinta- ja pohjaveden korkeuksien vaihtelussa eri puolilla maata.
Maan etelä- ja keskiosassa vedenkorkeudet vaihtelivat keskimääräisen molemmin puolin. Pohjanmaalla ja maan pohjoisosassa satoi runsaammin, ja myös vedenkorkeudet ja virtaamat olivat ajankohtaan nähden korkeita.
Lämpimän sään ansiosta järvivedet pysyivät koko syyskuun selvästi ajankohdan keskiarvoa korkeammissa lukemissa.
– Syyskuun lopulla veden lämpötilat olivat poikkeuksellisen korkeita. Syyskuun keskilämpötila järvien pintavesissä oli yleisesti 1-2 astetta tavanomaista ylempi, kertoo hydrologi Johanna Korhonen Suomen ympäristökeskuksesta.
Lokakuun alun ennustetaan olevan syyskuun loppua vähäsateisempaa. Sateiden nostamat vedenkorkeudet Pohjois-Pohjanmaalla ja Lapissa ovat laskemassa kohti tavanomaisempaa tilannetta.
– Maan pohjoisosissa ja länsirannikolla maa on märkää, joten mahdolliset uudet sateet voivat nostaa jokien vedenkorkeuksia nopeasti, huomauttaa tutkija Harri Myllyniemi Suomen ympäristökeskuksesta. Järvi-Suomessa vedenkorkeudet pysyvät lokakuussa paikoin ajankohtaa korkeammalla.