Jakk-reh­to­ri Hon­gis­to: "Puo­lus­tau­tu­mi­se­ni on pyritty es­tä­mään, ei tunnu hy­väl­tä"

Jakkin entisen rehtorin Tapio Hongiston kuuleminen jatkuu edelleen Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Hongisto muisteli, miten hänet pidätettiin virastaan kesäkuun alussa vuonna 2006.

– Silloin minulta otettiin kaikki oikeudet pois, puhelimet, sähköpostit ja kaikki.

Hän mainitsi, ettei muista kaikkea tarkkaan, sillä hän ei ole päässyt perehtymään asioihin Jakk-sotkun keskellä.

– Puolustautumiseni on pyritty estämään, kun en ole päässyt käsiksi sähköposteihini. Se ei tunnu hyvältä, Hongisto toteaa.

Hongisto kieltää syyllistyneensä rikokseen allekirjoittaessaan joulukuussa 2006 puitesopimuksen ja oppisopimuskoulutuksen hankintasopimuksen.

– En ole syyllistynyt rikokseen. En ole salannut mitään, enkä ole antanut vääriä tietoja opetushallitukselle, Hongisto sanoo.

Hongisto luonnehtii, että kunnanjohtaja Juntusen kanssa toimiessa jonkinlaista painostusta on ollut.

– On ollut kiire ja painostusta on ollut, Hongisto toteaa.

MARIKA EIKKULA

Ilmoita asiavirheestä