Itämeren lämpötilat ovat rannikkomittausten perusteella poikkeuksellisen korkeat syyskuulle. Ilmatieteen laitoksen tiedotteen mukaan käynnissä on merilämpöaalto.
Kuun ensimmäisestä viikosta alkaen koko Suomen rannikolla on ollut käynnissä vähintään kohtalainen lämpöaalto, ja paikoitellen lämpöaalto on tunnistettu voimakkaaksi.
Suomenlahdella kahdella asemalla on mitattu tällä viikolla syyskuun korkeimpia lämpötiloja noin 30-vuotisessa mittaushistoriassa. Toinen mittauspiste on Helsingin edustalla ja toinen kauempana Suomenlahdella suunnilleen Helsingin kohdalla.
Näillä mittauspisteillä aiemmin mitatut maksimilämpötilat ovat ylittyneet 1–2 asteella. Keskimääräiset päivälämpötilat taas ovat olleet yli viisi astetta keskiarvoa korkeampia.
Itämeren lämpötilojen puolesta kesäkausi on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen pitkä. Toinen lämpöaalto havaittiin touko-kesäkuun vaihteessa.
Lämpö suosii leväkukintoja
Väitöskirjatutkija Veera Haapaniemi Ilmatieteen laitokselta kertoo, että merellisiä lämpöaaltoja tarkastellaan, jotta voitaisiin tehdä johtopäätöksiä lämpöaaltojen yhteydestä esimerkiksi ilmastonmuutokseen. Ilmatieteen laitoksella on kehitetty työkalu, joka tunnistaa ja luokittelee merelliset lämpöaallot voimakkuuden mukaan.
Korkeat lämpötilat suosivat leväkukintoja.
– Se on tietysti ikävä piirre, ja se (lämpö) sitä kautta kytkeytyy rehevöitymiseen, kertoo Haapaniemi STT:lle.
Esimerkiksi Metsähallituksen ja Ilmatieteen laitoksen ylläpitämän sivuston mukaan rehevöityminen on Itämeren pahin ongelma. Rehevöityminen tarkoittaa levien ja vesikasvien liiallista kasvua.