Is­rae­lin op­po­si­tio­joh­ta­ja vaatii ase­le­von myötä myös Gazan sodan lo­pet­ta­mis­ta

Israelissa oppositiojohtaja Yair Lapid vaatii myös Gazan sodan lopettamista. LEHTIKUVA/AFP
Israelissa oppositiojohtaja Yair Lapid vaatii myös Gazan sodan lopettamista. LEHTIKUVA/AFP

Israelissa oppositiojohtaja Yair Lapid vaatii Iranin ja Israelin välisen aselevon myötä myös Gazan sodan lopettamista. Lapid kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä sanoen, että on aika lopettaa sota Gazassa. Lapid lisäsi, että äärijärjestöjen Gazan kaistalla pitämät panttivangit tulee saada takaisin Israeliin.

Myös panttivankien ja kadonneiden ihmisten perheiden foorumi vaatii, että aseleposopimus pitäisi laajentaa koskemaan Gazaa. Asiasta uutisoi qatarilaismedia al-Jazeera. Foorumin X:ssä julkaisemassa kannanotossa Israelin hallitusta kehotetaan aloittamaan kiireelliset neuvottelut, jotta panttivangit saataisiin kotiin ja Gazan sota lopetettua.

– He, jotka pystyvät saavuttamaan aselevon Iranin kanssa, voivat myös lopettaa sodan Gazassa, kannanotossa sanotaan.

– 12 päivää kestänyt operaatio Iranissa on päättynyt – nyt on aika lopettaa 627 päivää kestänyt sota.

Gazassa yli 20 ihmistä kuoli

Gazassa yli 20 ihmistä on kuollut Israelin joukkojen tulituksessa lähellä avustuskeskusta kaistan keskiosassa, kertoo Gazan siviilipuolustusvirasto. Lisäksi noin 150 ihmisen kerrotaan haavoittuneen.

Viraston tiedottajan Mahmud Bassalin mukaan Israel avasi tulen varhain tiistaina siviilien keräännyttyä paikalle odottamaan humanitaarista apua. Erillisessä Gazan kaupunkiin kohdistuneessa Israelin ilma-iskussa kuoli viisi ihmistä ja useita haavoittui, Bassal kertoi.

Israel on tehnyt useita tappavia iskuja lähellä Yhdysvaltain ja Israelin tukeman kiistanalaisen Gaza Humanitarian Foundation (GHF) -järjestön avustuskeskuksia.

YK:n ihmisoikeusneuvosto sanoi tiistaina Israelin syyllistyvän sotarikoksiin estäessään siviilien pääsyn ruoka-avustuksen ja muiden elämää ylläpitävien palveluiden äärelle. Neuvoston mukaan Israel toimii vastoin avun jakelua koskevia kansainvälisiä normeja.

Ilmoita asiavirheestä