Israelin kansallisen turvallisuuden ministeri Itamar Ben Gvir sanoo eroavansa Israelin hallituksesta, jos Gazan aselepo- ja vankienvaihtosopimus hyväksytään.
Äärioikeistolainen Ben Gvir kertoi Guardianin mukaan, että hän ja hänen Otzma Yehudit -puolueensa voisivat harkita palaavansa hallitukseen, jos sota jatkuu aselevon ensimmäisen vaiheen jälkeen.
Otzma Yehuditilla on knessetissä kuusi paikkaa. Pääministeri Benjamin Netanjahun hallitus ei menettäisi enemmistöään, vaikka puolue jättäisi sen.
Ben Gvir kutsui sopimusta vastuuttomaksi. Hän myös vaatii kaiken humanitaarisen avun lopettamista Gazaan, kunnes kaikki panttivangit on vapautettu.
– Miten me voimme antaa kaasua vihollisillemme? Millainen maa antaa kaasua murhaajille ja raiskaajille? Ben Gvir sanoi tiedotustilaisuudessaan Jerusalemissa.
Ben Gvirin on tiedetty jo pitkään vastustaneen minkäänlaista sopimusta Hamasin kanssa. Hän on myös kertonut kaataneensa omalla vaikutusvallallaan sopimuksen syntymisen sodan aikana.
Israelin hallituksen on tarkoitus äänestää sopimuksen hyväksymisestä perjantaina. Alun perin hallituksen oli tarkoitus ratifioida sopimus jo torstaina. Sopimus on jakanut hallitusta, koska sitä ovat vastustaneet muutkin kuin Ben Gvir.
Israelilaisen lähteen mukaan myös Israelin turvallisuuskabinetti kokoontuu hyväksymään sopimuksen perjantaiaamuna, uutisoi israelilaislehti Haaretz.
Israel syytti torstaina Hamasia perääntymisestä jo sovituista asioista aseleponeuvotteluissa. Netanjahun kanslian mukaan Hamasin tarkoituksena on kiristää vielä viime hetken myönnytyksiä Israelilta. Korkea-arvoinen Hamas-johtaja on kiistänyt Israelin väitteet.
Keskiviikkona pääpiirteittäin sovitun aseleposopimuksen on määrä tulla voimaan sunnuntaina. Aselevon ensimmäinen vaihe kestää 42 päivää.
Israel jatkanut iskuja
Israel on jatkanut Gazan pommittamista senkin jälkeen, kun Israel ja Hamas pääsivät sopimukseen aselevosta.
Äärijärjestö Hamas varoittaa, että Israelin sotatoimien jatkuminen Gazassa vaarantaa israelilaiset panttivangit.
Aseleposopimuksen on määrä astua voimaan sunnuntaina. Osana sopimusta Hamasin on tarkoitus vapauttaa panttivankeja, joita se kaappasi lokakuun 2023 hyökkäyksessään Israeliin.
– Mikä tahansa vihollisen hyökkäys tai pommitus tässä vaiheessa voi muuttaa vangin vapauden tragediaksi, Hamasin aseellinen siipi lausui viestipalvelu Telegramissa.
Aseellisen siiven edustajan Abu Obeidan mukaan Israelin isku oli osunut paikkaan, jossa yksi panttivangeista oli. Kyseinen naispuolinen panttivanki on hänen mukaansa tarkoitus vapauttaa aseleposopimuksen ensimmäisen vaiheen aikana.
Hamasin alaisen Gazan siviilipuolustusviranomaisen mukaan Israelin iskuissa on sopimuksen solmimisen jälkeen kuollut ainakin 80 ihmistä ja haavoittunut satoja.
Israelin asevoimatkin vahvistaa tehneensä keskiviikkoillan jälkeen iskuja "noin 50 terroristikohteeseen" ympäri Gazaa.