Israel teki jälleen iskun Ga­zas­sa, koh­tee­na ase­va­ras­to – pa­les­tii­na­lais­vi­ra­no­mai­sen mukaan kaksi kuoli

Gazan väestönsuojeluviraston mukaan Israelin uudet iskut surmasivat Gazassa ainakin 50 ihmistä, joista melkein puolet oli lapsia. LEHTIKUVA / AFP
Gazan väestönsuojeluviraston mukaan Israelin uudet iskut surmasivat Gazassa ainakin 50 ihmistä, joista melkein puolet oli lapsia. LEHTIKUVA / AFP

Israelin armeija sanoi tehneensä keskiviikkona rajatun iskun asevarastoon Gazan kaistan pohjoisosassa. Armeijan mukaan varastossa olleita aseita ja lentokalustoa oli määrä käyttää terrori-iskun tekemiseen Israelin valtiota ja sen sotilaita vastaan.

Gazan väestönsuojeluviraston mukaan iskussa kuoli kaksi palestiinalaista.

Keskiviikkona Israelin armeija sanoi palauttaneensa voimaan aselevon sen jälkeen, kun se oli tehnyt Gazassa kymmeniä iskuja. Israelin mukaan armeija aloitti aselevon uudelleenvalvonnan.

Gazan väestönsuojeluviraston mukaan Israelin viime yönä tekemät iskut surmasivat ainakin sata ihmistä, joista noin kolmasosa oli lapsia. Uutistoimisto AFP sai vahvistuksen kuolonuhrien määrälle viiden Gazan sairaalan edustajilta. Lisäksi noin 200 ihmisen on kerrottu haavoittuneen.

Väestönsuojeluviraston mukaan iskuja tehtiin useisiin kohteisiin eri puolilla Gazaa. Viraston tiedottajan Mahmoud Bassalin mukaan tilanne Gazan kaistalla on nyt katastrofaalinen ja pelottava.

– (Israelin iskut ovat) selvä ja räikeä aseleposopimuksen rikkomus, Bassal sanoi AFP:n mukaan.

Iskut kohdistuivat hänen mukaansa ihmisten telttoihin, koteihin sekä sairaalan lähistölle. Paikallinen Al-Shifan sairaala kertoi yhden iskuista osuneen sen takapihalle.

Israel ilmoitti iskujensa kohdistuneen esimerkiksi 30 palestiinalaiseen, jotka olivat johtavissa asemissa Gazan alueella toimivissa terroristijärjestöissä.

Israel teki iskuja syytettyään Hamasia aseleporikkomuksista ja hyökkäyksistä joukkojaan vastaan. Keskiviikkona Israelin armeija sanoi yhden sotilaansa saaneen surmansa ampumisvälikohtauksessa Rafahissa.

Hamas on kiistänyt Israelin syytökset aseleporikkomuksista.

YK:n Guterres tuomitsi uudet iskut

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres tuomitsi jyrkästi Israelin uudet iskut Gazassa, pääsihteerin edustaja sanoi keskiviikkona..

YK:n ihmisoikeusvaltuutettu Volker Türk sanoi niin ikään olevansa kauhistunut Israelin uusista iskuista.

– Sodankäyntiä koskevat lait ovat hyvin selkeitä siviilien ja siviili-infrastruktuurin suojelemisen ensisijaisesta tärkeydestä, hän sanoi lausunnossaan.

Türk sanoi, että Israelin on noudatettava kansainvälisen humanitaarisen oikeuden mukaisia velvoitteitaan ja että se on vastuussa kaikista rikkomuksista. Hän kehotti kaikkia osapuolia ja muita maita tekemään kaikkensa, jotta aselepo pysyisi voimassa.

YK:n riippumaton tutkintakomissio on katsonut, että Israel on syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Komission mukaan Israel on pyrkinyt tuhoamaan Gazan palestiinalaiset muun muassa näännyttämällä ja estämällä humanitaarisen avun pääsyn Gazaan. YK:n erityiskomitea on niin ikään arvioinut, että Israelin sodankäynnin menetelmät Gazassa täyttävät kansanmurhan tunnusmerkit.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä