Is­lan­nin uudeksi pre­si­den­tik­si on nou­se­mas­sa Halla To­mas­dot­tir

Alustavien tulosten perusteella Halla Tomasdottir oli saamassa noin 32 prosenttia äänistä. LEHTIKUVA / AFP
Alustavien tulosten perusteella Halla Tomasdottir oli saamassa noin 32 prosenttia äänistä. LEHTIKUVA / AFP

Islannin uudeksi presidentiksi on nousemassa yrittäjä ja puhuja Halla Tomasdottir, kertoi Islannin yleisradioyhtiö RUV.

Hänen päävastaehdokkaansa, entinen pääministeri Katrin Jakobsdottir onnitteli kilpakumppaniaan varhain sunnuntaina Suomen aikaa. Alustavien tulosten mukaan Katrin oli sijoittumassa vaaleissa toiseksi ja dosentti Halla Hrund Logadottir kolmanneksi.

– Näyttää, että Halla Tomasdottirista on tulossa kovaa vauhtia Islannin seuraava presidentti. Haluan vain toivottaa hänelle onnea tehtävään ja tiedän, että hänestä tulee hyvä presidentti, Katrin sanoi.

Halla Tomasdottir puolestaan kiitti vaalivalvojaisissaan erityisesti hänen kampanjassaan mukana olleita nuoria.

Halla Tomasdottirin voittoa voidaan pitää yllätyksenä, koska vielä toukokuun loppupuolella teetetyn kyselyn mukaan hän oli jäämässä Katrinin taakse kannatuksessa. Alustavien tulosten perusteella Halla Tomasdottir oli saamassa noin 32 prosenttia äänistä, Katrin Jakobsdottir noin 26 prosenttia ja Halla Hrund Logadottir puolestaan noin 15 prosenttia.

Lauantain vaaleissa oli ehdolla ennätykselliset 11 ehdokasta. Islannissa presidentti valitaan yhdellä äänestyskierroksella. Istuva presidentti Gudni Johannesson ei pyrkinyt vaaleissa jatkokaudelle.

---

Korjattu nimi klo 8.36: Katrin Jakonsdottir, ei Katrina. Lisäksi korjattu muotoiluja, Islannissa ihmisiin viitataan etunimellä ei patronyymilla.

Ilmoita asiavirheestä