IS: Vaasan ja Uumajan väliltä on löy­ty­nyt sa­la­pe­räi­nen hylky, eikä kukaan tiedä mistä se on pe­räi­sin

Kuvituskuva: Maija Saanio
Kuvituskuva: Maija Saanio

Merenkurkun pohjasta Vaasan ja Uumajan väliltä on löytynyt suuri hylky, jonka tarinaa ei tunneta. Asiasta uutisoi Ilta-Sanomat .

Ruotsin merenkulkulaitoksen merenmittausten yhteydessä löytynyt laiva on noin 74 metriä pitkä ja yhdeksän metriä korkea. Hylky havaittiin noin kaksi viikkoa sitten Holmönin saarten eteläpuolella Uumajan edustalla.

Merenkulkulaitos ei ole onnistunut tunnistamaan alusta hylky- ja uppoamisrekisteristä. Tapauksen tarkempi tutkinta ei kuulu viraston toimialaan.

Hylystä otetut 3D-kaikuluotainkuvat voivat antaa viitteitä siitä, milloin se mahdollisesti on uponnut. Merenkulkulaitoksen merenmittausalus Jacob Häggin kapteeni David Sten kertoo uutistoimisto TT:lle epäilevänsä metallirunkoisen laivan olleen rahtilaiva, joka on uponnut 1900-luvun ensimmäisellä puoliskolla.

Ilta-Sanomien mukaan hylky makaa noin 35 metrin syvyydessä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä