IS: Nyrk­kei­li­jä Juho Tolp­po­la haastaa Makwan Amirk­ha­nia – ”Ei­kö­hän me tehdä Suomen en­sim­mäi­nen vapari ja am­mat­ti­nyrk­kei­li­jän koh­taa­mi­nen”

Makwan Amirkhani sai ammattinyrkkeilijä Juho Tolppolalta haasteen sunnuntaina illalla. Arkistokuva: Kalle Lydman
Makwan Amirkhani sai ammattinyrkkeilijä Juho Tolppolalta haasteen sunnuntaina illalla. Arkistokuva: Kalle Lydman

Ammattilaisnyrkkeilijä Juho Tolppola närkästyi vapaaottelija Makwan Amirkhanin Viasatin kanavilla näytetyistä otteluarvioinneista siinä määrin, että hän haastoi vapaaottelijan kanssaan kehään.

Asiasta kertoi ensin Ilta-Sanomat .

Amirkhani kommentoi tylysti Viasatilla Tuomo Erosen ja Giorgi Abuladzen ottelua, jossa Eronen voitti tyrmäyksellä.

– Mäkin olisin voinut mennä sinne. Olisin hakannut molemmat. Sellaiset mietteet tuli ilmoille, Amirkhani kommentoi.

Tolppola latasi takaisin Instagramissa:

– Minua ja kamppailu ihmisiä rupesi siihen malliin vi***taa mister makwan (järkyttävät boxerit muuten) että eiköhän me tehdä suomen ensimmäinen vapari ja ammattinyrkkeilijän OIKEA kohtaaminen vaikka turkuun kotikehääsi jos vaan kanttii lunastaa puheita eilisestä, Tolppola kirjoittaa.

Hiljattain nyrkkeilijä ja vapaaottelija Floyd Mayweather ja Conor McGregor ottivat miehestä mittaa nyrkkeilymatsissa, joka päättyi nyrkkeilijän voittoon teknisellä tyrmäyksellä ottelun kymmenennessä erässä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä