Ilo­tu­li­tus jär­jes­te­tään uutena vuotena Jou­pis­kal­la

Yhteistyö muuttuu iloksi perheen pienimmille uutena vuotena. Kuva Jarno Pellinen
Yhteistyö muuttuu iloksi perheen pienimmille uutena vuotena. Kuva Jarno Pellinen

Vuoden vaihtumista juhlitaan tänä vuonna Joupiskalla. Ilotulituksen tarjoavat seinäjokiset yritykset.

Seinäjoen kaupunki järjesti ilotulituksen 100 vuotta täyttävän Suomen kunniaksi itsenäisyyspäivän etkoilla. Samalla peruuntui perinteiset uuden vuoden ilotulitukset.

Ajatus lähti kytemään heti muutamien yrittäjien mielissä. Nyt kustannuksia on tulossa jakamaan jo yhdeksän yritystä. Pitopaikaksi ja tapahtuman koordinoijaksi on lähtenyt Joupiskan rinnekeskus.

– Ensimmäistä kertaa ajatus uuden vuoden ilotulituksen järjestämisestä tuli jo kesällä Alakylä-seuralta, kun tieto kaupungin ilotulituksen perumisesta tuli. Sen jälkeen olemme lähteneet kaupungin yritysten kanssa keräämään rahaa sen järjestämiseksi, kertoo Joupiskan liikuntakeskuksen toiminnanjohtaja Timo Ristimäki.

Alkuviikosta potista puuttui vielä hieman rahaa.

– Mukaan ovat tervetulleita kaikki yritykset. Tämä on yhteistä tekemistä kaupunkilaisten hyväksi. Keräyssumma on 100-200 euroa. Mitä kerätäänkään minimimäärän ylitse, menee suoraan ilotulitukseen ja sen näyttävyyteen.

Alkuperäisen budjetin mukaan ilotulitus pyritään järjestämään samassa mittaluokassa kuin kaupunkikin sen on aikaisempina vuosina järjestänyt.

Ilotulitus tullaan järjestämään perheen pienimpiä ajatellen jo kello 19.00.

Teksti: Laura Syväoja

Lue koko juttu Eparista 20.12.2017

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä