Ilmajoen vuoden yrittäjä -palkinnon saivat tänä vuonna Pickpack Oy:n Jouni Tyynelä sekä Ilmajoen Putkirakentajat Oy:n Masa Paavola sekä Esko Lehtiniemi. Palkinnot jaettiin Ilmajoen yrittäjien pikkujoulussa viime lauantaina.
Pickpack Oy on vuonna 2001 perustettu yritys. Sen toimenkuvaan kuuluvat pakkaamiseen liittyvien tuotteiden ja palveluiden suunnittelu, markkinointi sekä myynti. Yrityksen asiakaskuntaa ovat pääasiassa maataloustuotteita pakkaavat firmat. Yrittäjä Jouni Tyynelä työskentelee yrityksessään tällä hetkellä yksin.
LVI- ja sähköasennuspalveluita, tarvikemyyntiä sekä LVI- ja sähkösuunnitelmia tarjoava Ilmajoen Putkirakentajat Oy on kymmenen työntekijän yritys. Se on perustettu jo 1960-luvulla. Nykyiset yrittäjät tulivat toimintaan mukaan vuonna 2007. Yritys tarjoaa palveluita niin yksityisille, yrityksille kuin maatalouksillekin.
Palkinnonsaajat valitsi palkintolautakunta, joka koostuu paikallisyhdistyksen edustajista, Ilmajoen kunnan yritysasiamiehestä ja paikallisten pankkien edustajista vuorotellen. Tänä vuonna valintaa oli mukana tekemässä Oma Säästöpankki.