Il­ma­joen Kes­kus­ta esittää Risto Lahtea eh­dok­kaak­si edus­kun­ta­vaa­lei­hin

Risto Lahti. KUVA: JUSSI ASU
Risto Lahti. KUVA: JUSSI ASU

Keskustan Ilmajoen kunnallisjärjestö päätti 24. heinäkuuta esittää maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän erityisavustajaa, elintarviketieteiden kandidaatti Risto Lahtea ehdokkaaksi kevään 2019 eduskuntavaaleissa. Esityksen kunnallisjärjestölle teki Keskustan Huissin paikallisyhdistys.

27-vuotias Risto Lahti on toiminut liki kahden vuoden ajan erityisavustajana maa- ja metsätalousministeriössä sekä ministeri Tiilikaisen että Lepän avustajana.

Lahti valittiin ensimmäisen kerran Ilmajoen kunnanvaltuustoon vuonna 2008, ja hän on siitä lähtien toiminut samalla sekä kunnanvaltuuston tai kunnanhallituksen varapuheenjohtajan tehtävissä. Lisäksi hän oli Seinäjoen koulutuskuntayhtymän hallituksen jäsenenä kaudella 2013–2017. Valtakunnallisten järjestöjen johtotehtävät ovat tulleet tutuiksi Suomen lukiolaisten liiton, Varusmiesliiton sekä Keskustanuorten varapuheenjohtajan tehtävissä.

– Tulevalla hallituskaudella Pohjanmaan maakunnille on tärkeää varmistaa maatalouden ja elintarviketeollisuuden parempi menestyminen, ja muun muassa tähän työhön haluan antaa oman panokseni, Lahti kommentoi ehdokkuudesta lähetetyssä tiedotteessa.

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piiri päättää eduskuntavaalien ehdokasasettelusta syksyn aikana.

Ilmoita asiavirheestä