Vaasan pyöräilyviikolla tarjotaan taas suosittu ilmainen brunssi pyöräilijöille.
Brunssia on tarjolla tiistaiaamuna 9.5.
Tämän vuoden uutuutena järjestetään samana päivänä lounasaikaan toritapahtuma, jossa on mahdollisuus tutustua erilaisiin pyöriin ja pyöräilyvälineisiin.
Tässä pyöräilyviikon ohjelmaa Vaasassa:
Ilmainen brunssi pyöräilijöille tiistaina 9.5. kello 7.30−9.
Brunssia (kahvia, mehua, sämpylää, tomaattia) tarjoillaan kuudessa paikassa: Palosaaren sillan kupeessa, hautausmaan suoralla, entisellä linja-autoasemalla, Elisa stadionia vastapäätä, Vaasan kirkon puistossa sekä Vähäkyrö-talon edessä.
Kahvia ja purtavaa tarjoillaan yhdeksään asti tai niin kauan kuin tarjottavaa riittää. Brunssin suojelijana toimii liikuntatoimenjohtaja Riitta Pääjärvi-Myllyaho.
Brunssin järjestävät Vaasan kaupungin Ruokapalvelut, liikuntapalvelut, kuntatekniikka, nuorisopalvelut, Liikenneturva, Vaasan keskussairaala ja Vaasan pyöräyhdistys VeloVa ja Vaasan suomalainen seurakunta.
Pyöräilyviikon toritreffit 9.5. kello 11.–13.
Torilla esitellään koko joukko erilaisia kulkupelejä, kuten sähköpyöriä, pyöräkärryjä, hollantipyöriä sekä leveillä renkailla varustettuja fatbikeja. Esillä on pyörämalleja niin aikuisille kuin lapsille.
Mukana ovat myös popup-kirjastopyörä Laina mukanaan pyöräilyaiheisia kirjoja, kaupungin uudet pyöräparkkitelineet sekä kaupungin henkilöstön juuri käyttöön ottamat työpäiväpyörät.
Ylätorin ja Hovioikeudenpuistikon kulman polkupyöräpumppu ja pikahuoltopiste on kaikkien käytettävissä.
Torilla kuullaan tietoiskuja pyöräturvallisuudesta ja annetaan vinkkejä pyörän huoltoon.
Kello 12 alkaa Miia Kahilan juontama paneelikeskustelu pyöräilyn eri teemoista, kuten hyvinvointiin, ekologisuuteen, pyöräilyolosuhteisiin ja pyöräilyyn kannustamiseen liittyen. Keskustelemassa ovat Vaasan kaupungin teknisen toimen toimialajohtaja Markku Järvelä, kaavoitusarkkitehti Anne Majaneva, kaupunginvaltuutettu Kim Berg, Vaasan pyöräyhdistyksen VeloVan puheenjohtaja Sandra Nestorova.
Toritapahtuman järjestävät Vaasan kaupungin liikuntapalvelut, kaupunkikehitys, kuntatekniikka, kaavoitus ja viestintäpalvelut.
Pyörällä kouluun –päivä ja unelmien liikuntapäivä keskiviikkona 10.5.
Liikuntapalvelut ja Action Power haastavat koululaiset liikkumaan koulumatkansa pyöräillen. Vanhemmat ja opettajat, tuetaan ja kannustetaan siis kaikki yhdessä lapsia ja nuoria pyöräilemään kouluun.
Kirjaston ohjelmaa:
ti 9.5. klo 11–13 toritreffit: Popup-kirjastopyörä Laina torilla mukanaan pyöräilyaiheisia kirjoja.
ti 9.5. klo 16–19 pääkirjaston ala-aulassa: "Kysy pyöräilysäännöistä" Liikenneturvan kouluttaja Harri Kivikoski kertoo, miten pyöräillään turvallisesti kaupunkiliikenteessä.
pe 12.5. klo 10–17 pääkirjaston ala-aulassa: "Testaa sähkökuntopyörää ja lataa itse kännykkäsi! Järjestäjä Energybusters go Fungineering / What The Finland ry". Lisäksi kerrotaan kirjaston energiansäästökampanjasta ja kerätään ideoita uusista tavoista säästää energiaa.
Muita pyöräilytapahtumia Vaasassa:
Pyörällä Pilvilammelle la 13.5. kello 10. Kokoontuminen KWH:n p-paikalla (nyk. Uponor). Järjestäjänä Vaasan latu.