Taloudellinen suhdanne oli Suomessa viime vuonna hyvä, mutta siitä huolimatta ilmoitusmyynti heikkeni edelleen edellisvuoteen verrattuna, sanoo Ilkka-Yhtymän toimitusjohtaja Olli Pirhonen yhtiön tilinpäätöstiedotteessa.
Ilkka-Yhtymän oikaistu oman toiminnan liikevoitto oli viime vuonna noin 1,6 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin se oli noin miljoona euroa. Loka-joulukuussa yhtiön oikaistu oman toiminnan liikevoitto oli 502 000 euroa, kun vuotta aiemmin vastaavaan aikaan se oli 616 000 euroa.
Ilkka-Yhtymä myi viime vuoden marraskuussa 16,4 prosenttia Alma Median osakkeista. Kaupan jälkeen Ilkka-Yhtymän omistukseen jäi 10,9 prosentin osuus osakkeista.
– Suurimman osakkeenomistajan roolista luopuminen pienensi yksittäisen sijoituksen ja toimialan tuomaa riskiä. Vapautuvilla varoilla varaudumme myös päivitetyn strategiamme mukaisesti panostamaan kasvuun, Pirhonen sanoo.
STT