Ilkan paneeli tarjosi vähän ris­ti­rii­to­ja ja so­pi­vas­ti pieniä pal­jas­tuk­sia

Ilkan vaalipaneelissa ei suuria ristiriitoja saatu ehdokkaiden välillä syntymään. Nato-jäsenyyden selvittäminen jakoi tosin joukon mielipiteitä, kun vasemmistoliiton Antti Knuuttilan mielestä selvityksiä on tehty jo ihan riittävästi. Muiden mielestä selvitykset jäsenyyden seurauksista ovat yhä tarpeen, vaikka kanta itse jäsenyyteen ei olisikaan myönteinen.

Epstorin täyttänyt yleisö intaantui osoittamaan suosiotaan ensimmäisen kerran, kun kristillisdemokraattien Helena Lahtinen perusteli kielteisen kantansa tasa-arvoiseen avioliittolakiin. Höpö-höpö -huutoja sai puolestaan osakseen vihreiden Henna Rantasaari, jonka mielestä rakastavat vanhemmat voivat olla myös kaksi isää tai kaksi äitiä.

Paljastusosiossa kuultiin muun muassa Helena Lahtisen ylinopeussakoista ja rkp:n Mikko Ollikaisen viimeisimmästä humalasta. Paneelin veti Ilkan päätoimittaja Satu Takala.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä