Iivo Nis­ka­nen näyt­te­li ja sai muut ve­tä­mään, mutta kram­pan­neet ojen­ta­ja­li­hak­set pi­la­si­vat unelman – jäi nor­ja­lais­ten perässä nel­jän­nek­si Hol­men­kol­le­nin 50 ki­lo­met­rin ku­nin­kuus­mat­kal­la

Niskanen saavutti Pekingin olympialaisissa mitalien värisuoran. Lehtikuva / Roni Rekomaa
Niskanen saavutti Pekingin olympialaisissa mitalien värisuoran. Lehtikuva / Roni Rekomaa

Suomen Iivo Niskanen jäi neljänneksi maastohiihdon maailmancupin 50 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailussa Holmenkollenilla. Martin Löwström Nyenget johdatti isäntämaa Norjan hiihtäjät kolmoisvoittoon, kun hän, Sjur Röthe ja Didrik Tönseth karkasivat sunnuntain kilpailussa Niskaselta ja Ruotsin William Poromaalta.

Viimeisille kilometreille asti voittotaistelussa ollut Niskanen ei ole koskaan voittanut Holmenkollenin kuninkuusmatkaa, vaikka suomalaisen saavutusluettelo muuten onkin mittava.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä