Suomen miesten jalkapallomaajoukkue kohtaa MM-karsintapelissä Puolan Helsingin Olympiastadionilla tänään kello 21.45.
Ottelu on kummallekin maalle erityisen tärkeä, koska Suomi ja Puola mitä todennäköisimmin ratkaisevat suursuosikki Hollannin takana G-lohkon kakkospaikan, jolla pääsee jatkokarsintaan.
Huuhkajat-hyökkääjä Benjamin Källmanilla on tietoa illan vastustajasta enemmän kuin joukkuetovereillaan, sillä hän pelasi Puolassa kolmisen vuotta.
Puolan miehistöstä ei löydy Källmanille tuttuja pelaajia Cracoviasta, mutta useaa vastaan on tullut väännettyä
– Olen pelannut niin paljon puolalaisia vastaan, että ehkä sitä jollain tavalla alitajuisesti osaa käyttää edukseen, Källman sanoi maanantain lehdistötilaisuudessa.
Puola on sen verran laadukas jalkapallomaa, että parhaimmisto pelaa Euroopan parhaissa seuroissa.
Källman kehuukin puolalaisen jalkapalloilijan perikuvaa.
– Perinteinen puolalainen pelaaja on aika hyvä teknisesti ja dynaamisesti. Usein näkee, että Puolasta tulee taitavia pelaajia.
Suomi saa vastustajaltaan apuja siinä, ettei Puolan supertähti Robert Lewandowski pelaa. FC Barcelonan hyökkääjä oli jo pari viikkoa sitten ilmoittanut poisjäännistään.
Lewandowski herätti valtavasti huomiota X-julkaisullaan sunnuntaina, kun hän ilmoitti jättäytyvänsä maajoukkueesta, kunnes päävalmentaja Michal Probierz eroaa.
Puolan jalkapalloliitto oli vajaa tunti aiemmin tiedottanut, että miesten maajoukkueen kapteeni vaihtuisi. Lewandowskin 11 vuoden kapteenijakso siis päättyi.
Huuhkajilla on kolmesta karsintapelistä yksi voitto, tasapeli ja tappio, kun taas Puola on voittanut kahdesti.