Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Hyvä, että epä­koh­dat kor­ja­taan

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio vahvisti, että Suomi ei jatkossa jakaa kehitysapua maille, jotka tukevat Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa.

On ilo havaita, että ministeri on reilu vuosi sitten eduskunnassa tekemäni toimenpidealoitteen huomioinut. Aloitteessani todettiin juuri tuo, että kehitysapu tulee lakkauttaa maihin, jotka tukevat Venäjän hyökkäyssotaa.

Toki kehitysapua tulee muutenkin ratkaisevasti vähentää tässä nykyisen opposition aiheuttamassa Suomen järkyttävässä taloustilanteessa. Meille tulee muutenkin todellisia sotapakolaisia Ukrainasta ja heitä täytyy nyt auttaa. Tämä tekemäni täsmäaloite oli kuitenkin erinomainen alku.

Toinen toimenpidealoitteeni otettiin jo aikaisemmin hallitusohjelmaan. Siinä vaadin, että jos turvapaikan hakenut ja saanut henkilö lomailee tai vierailee omassa lähtömaassaan, tulee hänen oleskelulupansa peruuttaa ja henkilö palauttaa lähtömaahansa. Vaadin samalla Suomen maahanmuuttopolitiikan kiristämistä nykyisen huonon taloustilanteen ja maahanmuuton aiheuttamien erilaisten ongelmien vuoksi. On hienoa todeta, että uusi hallitus tulee uudistamaan ulkomaalais-ja kansalaisuuslait. Karkeat epäkohdat tullaan korjaamaan, esimerkkinä edellä mainitsemani turvapaikanhakijan lomailu lähtömaassaan. Miksi henkilö tarvitsee turvapaikkaa, jos lähtömaassa oleilu ei kerran ole ongelma?

Hallitus tekee myös työtä sen eteen, että ulkomaalaiset vangit voitaisiin siirtää kotimaihinsa kärsimään rangaistuksiaan.

Suomessa oleskelun perusteiksi nostetaan aiheellisesti kielitaito, työllistyminen ja maamme sääntöjen noudattaminen. Näiden asioiden vaatiminen olisi pitänyt olla mille tahansa hallitukselle itsestään selvä asia ja kiitänkin sitä, että suomalaiset äänestivät oikeistohallituksen toteuttamaan tätä korjausliikettä.

Jukka Mäkynen (ps.)

veteraanikansanedustaja

Vaasa