Hotelli Almalla hurja laa­jen­nus­suun­ni­tel­ma Sei­nä­joel­la – Aikoo purkaa vanhan puu­ta­lon ja ra­ken­taa suuren tor­ni­ho­tel­lin

Purettava Toiska-rakennus. Kuva: Krista Luoma
Purettava Toiska-rakennus. Kuva: Krista Luoma

Seinäjoen keskustassa radan vieressä sijaitsevalla hotelli-ravintola Almalla on suunnitelmia, jotka toteutuessaan muuttaisivat maisemaa kaupungin keskustassa.

Hotelli-ravintola Alma haluaa rakentaa 6-8-kerroksisen kerrostalohotellin radan varteen. Sen tieltä olisi tarkoitus purkaa 1950-luvun puolivälissä rakennettu vanha puinen toimistorakennus, joka sijaitsee Alman nykyisen hotellirakennuksen takana. Toimistorakennuksella ei ole suojelutavoitteita.

Yritys perustelee laajentamistarpeita sillä, että Almassa on hotellihuoneita nykyisin vain 27 kappaleita, ja Seinäjoen väkiluku ja matkailu kasvaa nopeasti.

Suunnittelualue on entistä rautatiealuetta, jossa sijaitsee hotelli. Alueen laajuus on noin 0,51 hehtaaria ja maapohjan omistaa Seinäjoen kaupunki.

Alma on hakenut rakentamista varten muutosta korttelin asemakaavaan. Asemakaavaluonnos on parhaillaan nähtävillä Seinäjoen kaupungin verkkosivuilla. Kaavaluonnos sekä osallistumis- ja arviointisuunnitelma ovat nähtävillä joulukuussa 2017. Luonnoksesta saadun palautteen perusteella tehdään kaavaehdotus, joka tuodaan nähtäväksi alkuvuodesta.

Kaupunginvaltuusto käsittelee asemakaavan muutoksen alkuvuodesta 2018.

Katso osallistumis- ja arviointisuunnitelma korttelin muuttamiseksi täältä (pdf) .

Edit. 13.12.2017 klo 17.25: Jutun kuvitus vaihdettu. Kuvassa aikaisemmin yleinen kuvituskulma hotelli-ravintola Alman rakennuksesta. Tuoreessa kuvituskuvassa purettava Toiska-rakennus.

Ilmoita asiavirheestä