Kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho allekirjoitti torstaina urheilu- ja liikuntapaikkoja koskevat valtionavustuspäätökset, jotka maksetaan Veikkauksen tuotosta. Kansanedustaja Reijo Hongiston (sin.) mukaan Pohjanmaalla on nyt syytä hymyyn.
– Pohjalaisena kansanedustajana ja Veikkauksen hallintoneuvoston jäsenenä tuntuu mukavalta, kun ministeri kuunteli alueen kansanedustajaa ja myönsi rahaa esitysten mukaan, Hongisto sanoo tiedotteessa.
Alajärven monitoimihallille, Kauhavan koulukeskuksen liikuntatilalle, Isonkyrön liikuntahallille ja Vaasa Areenan peruskorjaukseen sekä laajennukseen myönnettiin kullekin 750 000 euron avustus.
– Kolmen miljoonan euron summa on merkittävä koko maakuntaa ajatellen, Hongisto toteaa.
Hänen mukaansa moni liikuntapaikka on käyttökiellossa sisäilmaongelmien takia.
– Tilat, joiden pitäisi olla ilman laadultaan kaikkein terveellisimpiä, homehtuvat käsiin. Terveyden edistämiseen tähtäävä sisäliikunta sairastuttaa ihmiset. Tähän on tultava muutos, Hongisto puhahtaa.
Hän kertoo itse jumpanneensa kouluaikoinaan Alajärven urheiluhallissa.
– On surullista todeta, kuinka pahoin halli on vuosien saatossa rapistunut. Tammikuisella kuntavierailullaan ministeri Terho tutustui muun muassa käyttökiellossa olevaan urheiluhalliin ja vakuuttui uuden monitoimihallin tarpeellisuudesta, Hongisto toteaa.