Höl­möi­lyt vält­tä­nyt Ro­van­pe­rä on kiinni pal­kin­to­si­jas­sa Sar­di­nian MM-ral­lis­sa

Kalle Rovanperä ei ole koskaan viihtynyt rajussa sorarallissa Välimeren saarella, mutta tällä kertaa suomalaistähti on saamassa aimo potin pisteitä perjantain huonosta lähtöpaikastaan huolimatta. LEHTIKUVA/AFP
Kalle Rovanperä ei ole koskaan viihtynyt rajussa sorarallissa Välimeren saarella, mutta tällä kertaa suomalaistähti on saamassa aimo potin pisteitä perjantain huonosta lähtöpaikastaan huolimatta. LEHTIKUVA/AFP

Toyotan Kalle Rovanperä on ajamassa palkintopallille Sardinian MM-rallissa. Rovanperä ei ole koskaan viihtynyt rajussa sorarallissa Välimeren saarella, mutta tällä kertaa suomalaistähti on saamassa aimo potin pisteitä perjantain huonosta lähtöpaikastaan huolimatta.

Ennen sunnuntain neljää erikoiskoetta Rovanperä on kolmantena 55,5 sekuntia kisaa johtavaa tallikaveri Sebastien Ogieria perässä.

Vielä perjantaiaamuna Rovanperän tilanne vaikutti tukalalta. Moni kuski on kuitenkin sortunut virheisiin, ja paremmalta lähtöpaikalta suomalaiskuljettaja onnistui nostamaan vauhtiaan.

– Oli paremmat lähtökohdat tänään lähteä työstämään. Yllättävän paljon oli irtosoraa. Pystyimme silti ajamaan hyvä aikoja, mikä oli hyvä juttu, Rovanperä kertoi.

– Oli ihan selkeä juttu, että perjantaina voi aluksi tulla takkiin, mutta pitää vain yrittää ajaa tasaisesti. Siellä tuli muille virheitä ja ongelmia. Silloin kun vauhti ei riitä alussa, ei pidä lähteä hölmöilemään. Se voi maksaa itsensä takaisin.

Pajarille harmillinen rengasrikko

Rovanperän ero toisena olevaan Hyundain Ott Tänakiin on 44,4 sekuntia, ja taaksepäin eroa on yli kolme ja puoli minuuttia. Kisan voittotaistelusta voi povata rajua taistelua, sillä Ogierin etumatka ennen Tänakia on vain 11,1 sekuntia.

Toyotan toinen suomalaiskuljettaja Sami Pajari oli tukevasti kiinni neljännessä sijassa, mutta päivän toiseksi viimeisellä erikoiskokeella lahtelainen koki rengasrikon. Aikaa meni niin paljon hukkaan, että niin ikään renkaanvaihtoon joutunut tiimikaveri Elfyn Evans nousi ohi.

– Siellä oli kiviä ajolinjalla. Yritin jatkaa maaliin saakka rikkinäisellä renkaalla, mutta sitten alkoi kuulua niin kovaa ääntä, että päätin vaihtaa renkaan. Oli liian iso riski, että auto olisi tuhoutunut, Pajari harmitteli.

WRC2-luokassa Emil Lindholmilla on tukeva johtoasema. Yleiskilpailussa sijalla yhdeksän oleva Lindholm johtaa reilun minuutin erolla ennen toista suomalaiskuskia Lauri Joonaa.

Ilmoita asiavirheestä